X Aktuální informace o provozu lodních společností »

Akureyri
Akureyri

Plavby v okolí

Akureyri / Island

Akureyri ležící v jihozápadní části nejdelšího islandského fjordu Eyjafjörður je svými přibližně 17 tisíci obyvatel čtvrtým největším městem ostrova. Přístav vzdálený pouhých 98 km od severního polárního kruhu je často označován jako tzv. „hlavní město severního Islandu“.  Akureyri obklopené nádhernou přírodou je významným lyžařským střediskem. V letní sezóně jsou jeho okolní vody zase ideálním místem pro pozorování velryb i dalších mořských savců a ptactva.

 

Podle středověkých zápisků jako první v oblasti fjordu Eyjafjörður zakotvila skupina norských Vikingů pod vedením Helgiho Eyvindarsona. Výprava se ovšem záhy vrátila do Norska a nezanechala po sobě žádnou trvalou osadu. První písemná zmínka o Akureyri tak pochází až z r. 1526. V té době zde začala vznikat dánská sezónní obchodní stanice, kterou si Dánové vybrali hlavně díky bezpečnému přírodnímu přístavu. Nastálo se zde ale obyvatelé usídlili až v r. 1778, kdy byl na místě postaven první obytný dům. O 8 let později Akureyri dokonce obdrželo městská práva, ovšem až do 19. stol. zde nežilo víc než jen několik desítek obyvatel. Rozvoj přišel až v 2. pol. 19. stol., kdy se rozrostla lodní doprava, zpracování ryb a zemědělství na okolních úrodných půdách. Zajímavou roli Akureyri sehrálo i za 2. sv. války. Přístav sloužil jako základna pro čluny Catalina z norsko-britské 330. perutě RAF, které chránily spojenecké konvoje před německými ponorkami. Během poválečného stěhování venkovského obyvatelstva do měst se město téměř dvojnásobilo a získalo potřebnou pracovní sílu pro rozvoj průmyslu (hlavně rybářského) a služeb. V r. 1987 zde byla založena i univerzita.

 

Dnes je Akureyri oblíbenou turistickou zastávkou. V jeho centru lze nalézt protestantský kostel Akureyrarkirkja a nejseverněji položenou botanickou zahradu světa. Mnozí návštěvníci ale vyrazí do sousední osady Húsavík, která je často nazývána „evropským hlavním městem pozorování velryb“. Okolní vody jsou skutečně bohaté na tyto obří podmořské savce, hlavně kosatky, plejtváky malé či keporkaky. Zajímavá je i expozice velryb v místním muzeu Húsavík Whale Centre. Nádherná krajina v okolí Akureyri nabízí i jeden z nejkrásnějších islandských vodopádů Goðafoss (vodopád Bohů) široký 30 m, který kaskádovitě padá do hloubky 12 m. 

 

Místa, která stojí za to vidět:

  • Akureyri – město
  • Húsavík – pozorování velryb
  • Húsavík – muzeum Húsavík Whale Centre
  • vodopád Goðafoss

 

Vychutnejte si místní speciality…

Sild – nakládaný slaneček

Harðfiskur – na vzduchu sušené tresčí maso, často podávané s máslem a chlebem

Lundi – uzený nebo grilovaný papuchalk

Polévky – humří či jehněčí

Lékořice – ve všech podobách (želé, bonbóny, v čokoládě,…)

Brennivín – národní nápoj, pálenka z brambor a kmínu

Pivo – značky Egil´s, Thule nebo Viking


Místa, která stojí za to vidět