Warnemünde
Warnemünde

Plavby v okolí

Warnemünde / Německo

Rostock (česky Roztoky) je bývalým hanzovním městem ležícím podél baltské zátoky Unterwarnow, která zasahuje hluboko do pevniny. Dnes je se svými přibližně 203 tisíci obyvateli největším městem spolkové země Meklenbursko-Přední Pomořansko a také důležitým přístavem, kulturním i univerzitním centrem.

 

Chráněné místo na břehu mořské zátoky, do které ústí řeka Varnava, si vybrali už Polabští Slované, kteří tu v 6. stol. založili osadu jménem Rastok – tedy místo, kde se řeka rozšiřuje. Osada byla ovšem pod neustálými útoky ze strany Vikingů a ve 12. stol. byla definitivně zničena dánským králem Valdemarem I. Poté se zde začali usazovat němečtí obchodníci, kteří postupně založili tři oddělená města v těsné blízkosti – Altstadt okolo Starého trhu s kostelem sv. Petra, Mittelstadt okolo Nového trhu s kostelem Panny Marie a Neustadt okolo Chmelného trhu s kostelem sv. Jakuba. V r. 1218 se města spojila v jedno pod starým názvem Rostock. Po vstupu do hanzovního spolku v r. 1251 došlo k nebývale rychlému rozvoji a během krátkého období se z Rostocku stalo významné obchodní středisko, důležitý přístav s loděnicemi i centrum vzdělanosti. V r. 1323 se částí města stala i dříve nezávislá vesnice Warnemünde, která mu umožnila přímý přístup k Baltskému moři. V r. 1419 zde byla založena univerzita, která patří k nejstarším univerzitám na sever od Alp. Další rozmach přišel s nástupem průmyslové revoluce. Místní loděnice patřily k nejlepším v Německu, a dokonce zde byl postaven první německý parník. Rozvinula se i výroba letadel. Z Wardemünde se naopak stalo oblíbené lázeňské centrum a letovisko, kde se v 19. stol. začaly budovat první vily, hotely i lázeňské komplexy. Jako důležité průmyslové středisko, Rostock neušel rozsáhlému bombardování za 2. sv. války, během kterého byly zničeny doky, průmyslové podniky, ale i historická část města. Po rozdělení Německa se Rostock stal největším východoněmeckým přístavem a v r. 1960 bylo po rozsáhlé rekonstrukci obnoveno historické centrum s většinou původních památek. 

 

Dnes je Rostock oblíbeným turistickým střediskem, kde mohou návštěvníci obdivovat městské jádro s celou řadou krásných hanzovních domů, zbytky původního opevnění či několik středověkých kostelů. Velkou atrakcí jsou i krásné pláže ve Warnemünde či celá řada kulturních akcí, z nichž nejznámější je Hanse Sail – přehlídka několik stovek historických lodí.

 

Místa, která stojí za to vidět:

- Rostock – centrum

- Rostock – kostel Sankt-Marien kirche

- Warnemünde – maják

- Warnemünde – pláž

- Lübeck

 

Vychutnejte si místní speciality...
Čerstvé ryby

Speciality z rakytníku – rakytníkové víno, likér, džus

Pivo – Mecklenburger Pilsener, Bockbier, …

Sanddomtorte – rakytníkový dort

Tüffel un Plum – bramborová polévka se švestkami a slaninou


Místa, která stojí za to vidět


Jak do přístavu

Adresa přístavu: 

Am Passagierkai 3
18119 Rostock

Částka za parkování je splatná v den nástupu na loď. Platby jsou přijímány pouze v hotovosti