Alesund
Alesund

Plavby v okolí

Alesund / Norsko

Ålesund je s přibližně 45 tisíci obyvateli centrem stejnojmenného regionu i významným rybářským přístavem. Město rozkládající se na třech ostrovech, které jsou propojené mosty, patří díky své jednotné secesní výstavbě mezi architektonické poklady Norska.  

Historie města sahá až do 9. stol., kdy se zde podle legendy usídlil Rollo, zakladatel dynastie normanských vévodů a předek Viléma Dobyvatele. Postupem času se z Ålesundu stalo významné obchodní centrum i námořní přístav, který byl ovšem po dlouhá staletí omezován nedalekými konkurenčním přístavy Trondheim a Bergen. I přesto se Ålesund v 19. stol. stal nejvýznamnějším rybářským přístavem Norska, kterým zůstal dodnes. Pak ovšem přišla obrovská katastrofa. V r. 1904 zachvátil město, které bylo z většiny postavené ze dřeva, obrovský požár. Během něj shořelo přes 850 domů a z celého města zbyla jen hromada popela a 10 tisíc lidí bez střechy nad hlavou. Rychlá pomoc z Evropy a převážně z Německa (německý císař Vilém II. rád do oblasti jezdil na dovolenou) naštěstí znamenala pro Ålesund záchranu. Lodě z celé Evropy přivážely stavební materiál i potřebné finance, a tak bylo město během několika let vystavěno kompletně znova a to v jednotném secesním slohu, který právě vládnul v Evropě. Budovalo se samozřejmě i později, protože od té doby se počet obyvatel téměř zčtyřnásobil, ale staré jádro svou tvář nezměnilo. Díky tomu je dnes z Ålesundu světově unikátní secesní město, jehož nezaměnitelný charakter přijíždí obdivovat turisté z celého světa. 

Historii secese jako stavebního slohu i zajímavosti o výstavbě města přibližuje zajímavé muzeum secese nacházející se přímo v historickém centru. Zajímavou expozici má i městské muzeum zaměřené na historii města i celé oblasti Ålesund. Velkou turistickou atrakcí je výstup na 189 m vysokou horu Aksla, ze které je nádherný výhled na celé město i blízké ostrovy. Město je ovšem zcela jedinečné i samo o sobě. Procházka starým přístavem s ulicemi plnými krásných domů, kavárniček i obchůdků patří k tomu nejlepšímu, co může svým návštěvníkům norské pobřeží nabídnout.     

Místa, která stojí za to vidět:

  • starý přístav
  • secesní domy
  • kostel Ålesund kyrkje
  • vyhlídka z vrchu Aksla

 

Vychutnejte si místní speciality…

  • Carassau – místní chléb, který se podává snad ke všem pokrmům
  • Akevitt – tradiční pálenka z brambor a bylin
  • Brunost – karamelový sýr, originálně vyráběný z kozího mléka
  • Uzený losos – často podávaný na tmavém chlebu s máslem
  • Brun saus – omáčka s masovými kroketami, rybími knedlíčky a klobásou
  • Gravetlaks – losos marinovaný v soli, cukru, pažitce a koňaku

Místa, která stojí za to vidět