Alesund
Alesund

Plavby v okolí

Alesund / Norsko

Ålesund je s přibližně 45 tisíci obyvateli centrem stejnojmenného regionu i významným rybářským přístavem. Město rozkládající se na třech ostrovech, které jsou propojené mosty, patří díky své jednotné secesní výstavbě mezi architektonické poklady Norska.  

Historie města sahá až do 9. stol., kdy se zde podle legendy usídlil Rollo, zakladatel dynastie normanských vévodů a předek Viléma Dobyvatele. Postupem času se z Ålesundu stalo významné obchodní centrum i námořní přístav, který byl ovšem po dlouhá staletí omezován nedalekými konkurenčním přístavy Trondheim a Bergen. I přesto se Ålesund v 19. stol. stal nejvýznamnějším rybářským přístavem Norska, kterým zůstal dodnes. Pak ovšem přišla obrovská katastrofa. V r. 1904 zachvátil město, které bylo z většiny postavené ze dřeva, obrovský požár. Během něj shořelo přes 850 domů a z celého města zbyla jen hromada popela a 10 tisíc lidí bez střechy nad hlavou. Rychlá pomoc z Evropy a převážně z Německa (německý císař Vilém II. rád do oblasti jezdil na dovolenou) naštěstí znamenala pro Ålesund záchranu. Lodě z celé Evropy přivážely stavební materiál i potřebné finance a tak bylo město během několika let vystavěno kompletně znova a to v jednotném secesním slohu, který právě vládnul v Evropě. Budovalo se samozřejmě i později, protože od té doby se počet obyvatel téměř zčtyřnásobil, ale staré jádro svou tvář nezměnilo. Díky tomu je dnes z Ålesundu světově unikátní secesní město, jehož nezaměnitelný charakter přijíždí obdivovat turisté z celého světa. 

Historii secese jako stavebního slohu i zajímavosti o výstavbě města přibližuje zajímavé muzeum secese nacházející se přímo v historickém centru. Zajímavou expozici má i městské muzeum zaměřené na historii města i celé oblasti Ålesund. Velkou turistickou atrakcí je výstup na 189 m vysokou horu Aksla, ze které je nádherný výhled na celé město i blízké ostrovy. Město je ovšem zcela jedinečné i samo o sobě. Procházka starým přístavem s ulicemi plnými krásných domů, kavárniček i obchůdků patří k tomu nejlepšímu, co může svým návštěvníkům norské pobřeží nabídnout.     

Vychutnejte si místní speciality…

Carassau – místní chléb, který se podává snad ke všem pokrmům

Akevitt – tradiční pálenka z brambor a bylin

Brunost – karamelový sýr, originálně vyráběný z kozího mléka

Uzený losos – často podávaný na tmavém chlebu s máslem

Brun saus – omáčka s masovými kroketami, rybími knedlíčky a klobásou

Gravetlaks – losos marinovaný v soli, cukru, pažitce a koňaku


Místa, která stojí za to vidět


Plavby z Alesundu

Norsko, Německo z Alesundu na lodi Costa Pacifica

Loď: Costa Pacifica
Trasa: Norsko, Německo
Vylodění: Kiel, Německo
Trvání: 12 nocí

Plavby do Alesundu

Dánsko, Norsko z Kodaňe na lodi Serenade of the Seas

Loď: Serenade of the Seas
Trasa: Dánsko, Norsko
Nalodění a vylodění: Kodaň, Dánsko
Trvání: 7 nocí

Norské fjordy zblízka na lodi Monarch z Rostock IV

Loď: Monarch
Trasa:

Německo, Norsko

Trvání: 9 nocí

Projeďte se po nejstrmější železnici světa ve Flamu, obdivujte typickou dřevěnou architekturu Bergenu, kochejte se výhledy z Trolího jazyka, ale především se nechte okouzlit překrásnými norskými fjordy.