X Aktuální opatření lodních společností proti šíření koronaviru »

Alta

Alta / Norsko

Na pobřeží stejnojmenného fjordu v severní části Norska najdete Altu, druhé nejseverněji položené město na světě nad deset tisíc obyvatel. Alta leží z větší části na pevnině, ale zahrnuje také ostrovy Stjernoya a Seiland.

Očekávat tady můžete subarktické klima s letními teplotami nad 10 stupňů Celsia – srovnatelnými s jižními částmi země. Nízké srážky a jasná obloha po většinu roku jsou důvodem, proč je Alta vyhledávanou oblastí pro pozorování polární záře.  Na „půlnoční slunce“, které nikdy nezapadne za horizont, se tady naopak těšte od poloviny května do konce července.

Už deset tisíc let před naším letopočtem sídlila v severním Norsku mezolitická kultura lovců a sběračů Komsa, jejíž pozůstatky se našly také v okolí Alty. Za druhé světové války používalo německé námořnictvo blízký fjord Kafjorden jako přístav a leteckým útokem spojenců tady byla zničena jeho bitevní loď Tirpitz. Dnes tady nedaleko od originálního kotviště najdete stejnojmenné muzeum s modelem lodi a spoustou artefaktů, které vám tyto události přiblíží. 

Muzeum Alta leží v Hjemmeluftu v západní části města a dozvědět se tady můžete něco o kultuře Sámů, tradičního kočovného etnika, které severní Norsko dodnes obývá, nebo o polární záři. Hlavním tahákem jsou ale skalní rytiny, pocházející z doby před 6-2tisíci let, zapsané na seznam UNESCO.

Za návštěvu stojí také moderní Katedrála polární záře s více než čtyři metry vysokou bronzovou sochou Krista, otevřená v roce 2013. Mezi ty starší naopak patří dřevěný kostel Alta, pocházející z roku 1858.

Okolí Alty je ideálním místem pro příznivce pěší turistiky a outdoorových sportů. 400 metrů hluboký kaňon Sautso-Alta je jedním z největších kaňonů na světě. Vytvořila ho před dávnou dobou řeka Altaelva, na které je dnes postavená kontroverzní přehrada. Navštívit ji můžete v rámci prohlídky s průvodcem nebo se kaňonem jen projděte či projeďte na kole.

Nespočet příležitostí k výletům dává také ostrov Seiland, domov národního parku, který chrání nádhernou krajinu s fjordy obklopenými strmými horami a dvěma nejseverněji položenými ledovci Skandinávie. Národní park je vyhledávaným hnízdištěm mnoha druhů mokřadních ptáků a řeka Altaeva jednou z nejlepších lososových řek na světě, kde si na své přijdou příznivci sportovního rybolovu.  


Místa, která stojí za to vidět