Bodo

Bodo / Norsko

Na západním pobřeží Norska se mezi fjordy Salt a Vest rozkládá Bodo. Hlavní město regionu Nordland leží nad severním polárním kruhem a má asi 50 tisíc obyvatel.

Jedno z největrnějších norských míst získalo v roce 1816 statut města, roku 1940 pak bylo při leteckém útoku srovnáno se zemí. Po válce bylo Bodo znovu vystavěno a dnes je oblíbeným přístavem výletních lodí a branou na nedaleké souostroví Lofoty.

V roce 1956 byla na místě kostela zničeného roku 1940 vystavěna hezká katedrála, kde si návštěvníci mohou prohlédnout nádherné, 12 metrů vysoké vitrážové okno, 36metrovou věž se třemi zvony i památník padlým za druhé světové války.  Už z poloviny 13. století pak pochází středověký kamenný kostel v Bodinu s překrásným interiérem s kamenným oltářem ze 14. a dřevěnými sochami z 15. a 16. století.

V muzeu Nordlandu se zájemci seznámí s rybolovem na Lofotách, původním lidem Sámů, Vikingy, ale také historií samotného města mezi lety 1816 a 2000. Norské letecké muzeum je největším a nejmodernějším v celé Evropě a prostřednictvím civilních a vojenských letadel a vrtulníků vypráví příběh norské aviatiky. Teprve před několika lety bylo otevřeno nové kulturní centrum Stormen s knihovnou, koncertní halou a divadlem a kino Fram v Bodo z roku 1908 je nejstarším v celém Norsku.

Dobře zachovalý starý obchodní přístav Kjerringoy asi 30 kilometrů severně od Bodo je jednou z nejdůležitějších kulturních památek Norska. Historická vesnice s krásnými budovami zasazenými v nádherné scenérii, si zahrála hned v několika filmech.

Saltstraumen jihovýchodně od Bodo je úzký záliv s jedněmi z nejsilnějších přílivů a odlivů na světě. Vodní víry, které se při průchodu obrovské masy vody 150 metrů širokým, 3 kilometry dlouhým a jen 25 metrů hlubokým kanálem tvoří, mají v průměru 10 a hloubku až 5 metrů.

Příznivci aktivního trávení volného času budou nadšení z nádherné přírody hned za hranicemi města. Rekreační oblast Geitvagen je domovem orlů běloocasých a přírodní rezervace Bliksvaer chrání hezké pobřeží Bodo s řadou druhů ptáků. Kdo si chce pořádně protáhnout nohy, může vystoupat na vrchol hory Keiservarden a kochat se odsud překrásnými panoramatickými výhledy do širokého okolí.

Přístav může nabídnout ty nejčerstvější ryby a mořské plody, ale také sobí, losí, ovčí a kozí maso, nebo lefse, norskou chlebovou placku z brambor, mouky, másla a mléka, servírovanou třeba s cukrem, máslem a modrým sýrem.


Místa, která stojí za to vidět


Plavby do Bodo

Norsko, Německo z Alesundu na lodi Costa Pacifica

Loď: Costa Pacifica
Trasa: Norsko, Německo
Vylodění: Kiel, Německo
Trvání: 12 nocí