Hellesylt
Hellesylt

Plavby v okolí

Hellesylt / Norsko

V oblasti pátého největšího norského fjordu, 110 kilometrů dlouhého Storfjordenu, se nachází dvě vesničky, které každé léto přivítají statitisíce návštěvníků. Zatímco Hellesylt leží v ústí fjordu Sunnylvsfjorden, Geiranger se rozkládá na břehu Geirangerfjordu, obě vesnice jsou pak domovem asi 250 stálých obyvatel. Symbolem Geirangeru je dřevěný kostelík z roku 1842 a z poloviny 19. století pochází také kostel Sunnylven v Hellesyltu, historie obou však sahá mnohem dále do minulosti.

Zájemci o umění by si neměli ujít návštěvu Galerie Peer Gynt v Hellesyltu, která vystavuje dřevořezby místního umělce inspirované známou hrou slavného dramatika Henrika Ibsena. Kdo se chce něco dozvědět o historii a tradičním životě v oblasti, může si prohlédnout zajímavou expozici Norského fjord centra.

Geiranger je skvělým výchozím bodem pro prohlídku upuštěných farem, zrekonstruovaných do své původní podoby z 18. a 19. století. Přímo z vesnice jsou přístupné farmy Knivsflå a Skageflå, ke kterým vedou pěší trasy, z nichž jsou nádherné výhledy do okolí. Hory Vesteråsfjellet a Skageflå jsou protkané sítí značených treků a na některá vyhlídková místa je možné vyjet i autem.

Také okolí Hellesyltu nabízí nespočet možností pro sportovní vyžití, ať už jsou to horolezectví, rafting, vyjížďky na kanoi nebo pěší turistika. K přírodnímu útvaru „Trolí hrnec“ v údolí Kjellstaddalen se váže legenda o trolí ženě připravující kaši, kdo zavítá do údolí Norangsdalen, měl by se zastavit u jezera, pod jehož hladinou jsou k vidění pozůstatky osídlení, zaplaveného na počátku 20. století.

Nejlepším způsobem, jak si překrásnou oblast užít naplno, je asi hodinu trvající přeplavba z Hellesyltu do Geiranageru, na které cestující čekají nezapomenutelné zážitky. Při plavbě po údajně nejkrásnějším fjordu světa, ne nadarmo zapsaném na seznam UNESCO, je budou provázet zasněžené vrcholky majestátních hor a z jejich svahů padající dramatické vodopády. Bezpochyby nejznámější z nich je sedmero úzkých vodopádů Sedm sester, naproti nim potom Nápadník a nedaleko od něj Nevěstin závoj.

Místo přeplavby je možné mezi vesnicemi přejet po souši. Tento způsob nabízí úchvatné výhledy na fjord, a to hned z několika vyhlídkových míst. Těsně nad Geirangerem se nad 80 metrů vysokou roklí tyčí vyhlídka Flydalsjuvet, ve výšce 1 500 metrů nad mořem je pak fjord možné obdivovat z proslulé vyhlídky Dalsnibba. Klikatá horská silnice je lemována horskými vrcholky a překrásnými ledovcovými jezery včetně jezera Hornidal, jež patří k nejhlubším na světě. Další porce dech beroucích výhledů se návštěvníkům naskytne ze silnice Gamle Strynfellsvegen, která je zavede přímo do Hellesyltu.

 

Místa, která stojí za to vidět

Norwegian Fjord Centre – V Geirangeru se seznamte s historií a tradičním životem v oblasti fjordů prostřednictvím zajímavé expozice Norského fjord centra.

Sunnylven Church – V Hellesyltu navštivte hezký dřevěný kostel z poloviny 19. století, jehož historie však sahá až do století 12.

Peer Gynt Gallery – Prohlédněte si galerii dřevořezeb hellesyltského umělce, který se nechal inspirovat známou hrou slavného dramatika Henrika Ibsena.

Kjellstaddalen Valley – Připomeňte si legendu o trolí ženě připravující kaši u zajímavého přírodního útvaru „Trolí hrnec“ v údolí protkaném nespočtem pěších treků.

Dalsnibba – Obdivujte údajně nejkrásnější fjord na světě z vyhlídkové plošiny ve výšce 1 500 metrů nad mořem.

Skageflå – Projděte se na opuštěnou farmu a představte si život místních lidí v 18. a 19. století.

Geirangerfjord – Nechte se pohltit nádhernou přírodní scenérií – majestátními horami i dramatickými vodopády - fjordu, zapsaného na seznam UNESCO.


Místa, která stojí za to vidět


Plavby do Hellesyltu

Severská pobřeží na lodi MSC Euribia

Loď: MSC Euribia
Trasa:

Dánsko, Norsko, Německo

Vylodění: Kodaň, Dánsko
Trvání: 8 nocí

Letecká doprava - český průvodce

Kajuty jsou na vyžádání

Plavba je vyprodaná, děkujeme!