X Aktuální opatření lodních společností proti šíření koronaviru »

Hellesylt
Hellesylt

Plavby v okolí

Hellesylt / Norsko

V oblasti pátého největšího norského fjordu, 110 kilometrů dlouhého Storfjordenu, se nachází dvě vesničky, které každé léto přivítají statitisíce návštěvníků. Zatímco Hellesylt leží v ústí fjordu Sunnylvsfjorden, Geiranger se rozkládá na břehu Geirangerfjordu, obě vesnice jsou pak domovem asi 250 stálých obyvatel. Symbolem Geirangeru je dřevěný kostelík z roku 1842 a z poloviny 19. století pochází také kostel Sunnylven v Hellesyltu, historie obou však sahá mnohem dále do minulosti.

Zájemci o umění by si neměli ujít návštěvu Galerie Peer Gynt v Hellesyltu, která vystavuje dřevořezby místního umělce inspirované známou hrou slavného dramatika Henrika Ibsena. Kdo se chce něco dozvědět o historii a tradičním životě v oblasti, může si prohlédnout zajímavou expozici Norského fjord centra.

Geiranger je skvělým výchozím bodem pro prohlídku opuštěných farem, zrekonstruovaných do své původní podoby z 18. a 19. století. Přímo z vesnice jsou přístupné farmy Knivsflå a Skageflå, ke kterým vedou pěší trasy, z nichž jsou nádherné výhledy do okolí. Hory Vesteråsfjellet a Skageflå jsou protkané sítí značených treků a na některá vyhlídková místa je možné vyjet i autem.

Také okolí Hellesyltu nabízí nespočet možností pro sportovní vyžití, ať už jsou to horolezectví, rafting, vyjížďky na kanoi nebo pěší turistika. K přírodnímu útvaru „Trolí hrnec“ v údolí Kjellstaddalen se váže legenda o trolí ženě připravující kaši, kdo zavítá do údolí Norangsdalen, měl by se zastavit u jezera, pod jehož hladinou jsou k vidění pozůstatky osídlení, zaplaveného na počátku 20. století.

Nejlepším způsobem, jak si překrásnou oblast užít naplno, je asi hodinu trvající přeplavba z Hellesyltu do Geiranageru, na které cestující čekají nezapomenutelné zážitky. Při plavbě po údajně nejkrásnějším fjordu světa, ne nadarmo zapsaném na seznam UNESCO, je budou provázet zasněžené vrcholky majestátních hor a z jejich svahů padající dramatické vodopády. Bezpochyby nejznámější z nich je sedmero úzkých vodopádů Sedm sester, naproti nim potom Nápadník a nedaleko od něj Nevěstin závoj.

Místo přeplavby je možné mezi vesnicemi přejet po souši. Tento způsob nabízí úchvatné výhledy na fjord, a to hned z několika vyhlídkových míst. Těsně nad Geirangerem se nad 80 metrů vysokou roklí tyčí vyhlídka Flydalsjuvet, ve výšce 1 500 metrů nad mořem je pak fjord možné obdivovat z proslulé vyhlídky Dalsnibba. Klikatá horská silnice je lemována horskými vrcholky a překrásnými ledovcovými jezery včetně jezera Hornidal, jež patří k nejhlubším na světě. Další porce dech beroucích výhledů se návštěvníkům naskytne ze silnice Gamle Strynfellsvegen, která je zavede přímo do Hellesyltu.

 

Vychutnejte si místní speciality

Carassau – místní chléb, který se podává snad ke všem pokrmům

Akevitt – tradiční pálenka z brambor a bylin

Brunost – karamelový sýr, originálně vyráběný z kozího mléka

Uzený losos – často podávaný na tmavém chlebu s máslem

Brun saus – omáčka s masovými kroketami, rybími knedlíčky a klobásou

Gravetlaks – losos marinovaný v soli, cukru, pažitce a koňaku


Místa, která stojí za to vidět


Plavby do Hellesyltu

plavba s českým průvodcem

Úchvatné norské fjordy z Kodaně

Loď: Costa Fascinosa
Trasa:

Dánsko, Norsko, Švédsko, Německo

Vylodění: Kodaň, Dánsko
Trvání: 8 nocí

Vyplujte za krásou úchvatného západního pobřeží Norska. Naloďte se ve městě Hanse Christiana Andersena, užijte si překrásnou přírodní scenérii Hellesyltu a pak už proplujte Geirangerfjordem, považovaným za nejkrásnější fjord Norska. V Bergenu obdivujte nádherné hanzovní domy, zapsané na seznam UNESCO, ve Stavangeru potom jednu z nejstarších norských katedrál. Po cestě zpět do Dánska se zastavte ve švédském Göteborgu, přezdívaném „malý Amsterdam“, a pak stravte den v překrásném historickém centru severoněmeckých Roztok.

Letecká doprava - český průvodce

Vnitřní kajuty Premium a kajuty s oknem jsou na vyžádání. 

Uskutečnění plavby garantujeme!