X Aktuální opatření lodních společností proti šíření koronaviru »

Kirkenes

Plavby v okolí

Kirkenes / Norsko

Na dalekém severovýchodním pobřeží Norska nedaleko hranic s Ruskem a Finskem se rozkládá Kirkenes. Město v regionu Finnmark má asi 7 000 obyvatel.

Až do roku 1826, kdy byla určena stávající hranice mezi zeměmi, byla oblast kolem dnešního Kirkenes společným norsko-ruským distriktem. Do roku 1862 nesla název Piselvnes, roku 1998 se pak oficiálně stala městem. Za druhé světové války bylo Kirkenes okupováno Německem a bylo jednou z nejdůležitějších základen pro zásobování nacistických vojsk v regionu. Dnes je město na poloostrově podél fjordu Bok, ramene mnohem většího Varangerfjordu, ústícího do Barentsova moře, oblíbenou zastávkou výletních lodí a skvělým výchozím bodem pro průzkum dramatické scenérie nejseverněji položených norských fjordů.

Kirkenes se nachází asi 400 kilometrů severně od polárního kruhu a je proslulé svými skvělými podmínkami pro pozorování polární záře, známé také jako Aurora Borealis. Od poloviny května do druhé poloviny července se tady pak návštěvníci mohou těšit na bílé noci, kdy slunce nikdy nezapadá za horizont.

Historie kirkeneského kostela sahá až do roku 1862, současná stavba pak byla dokončena v roce 1959 a určitě stojí za krátkou prohlídku. Připomínkou osvobození oblasti Rudou armádou v roce 1944 je Ruský památník a na faktickou blízkost východního souseda upozorňuje také pravidelný Ruský trh na centrálním náměstí, kde obchodníci z Murmansku prodávají své zboží – od matrjošek přes porcelán až po rukodělné výrobky. 

Zájemci o poznání mohou navštívit Hraniční muzeum, věnované zajímavým dějinám regionu a historii války a míru podél norsko-ruské hranice, ale také umění Sámů nebo těžební minulostí Kirkenes. V rámci komentované prohlídky je pak přístupný také Andersgrotta v centru města, rozsáhlý podzemní bunkr z druhé světové války.

V zimě a na jaře se Kirkenes pyšní jedinečným sněžným hotelem a mezi oblíbené aktivity patří vyjížďky se psím spřežením, v létě jsou populární výlety na lodích, pěší turistika, horolezectví, a dokonce potápění.

Asi 60 kilometrů severovýchodně od Kirkenes leží vesnička Grense Jakobselv, oddělená od sousedního Ruska jen úzkou říčkou. Místní kamenný kostelík krále Oskara II., byl vystavěn už v roce 1869.

Pro změnu 100 kilometrů jižně se pak v údolí řeky Pasvik v blízkosti hranic s Ruskem a Finskem rozkládá Národní pak Ovre Pasvik. Nádherná krajina ukrývá nejrozsáhlejší pozůstatky původního lesa, které jsou domovem největší norské populace medvědů hnědých a dalších jedinečných živočišných i rostlinných druhů.

Botanická zahrada Svanhovd ve Svanviku jižně od Kirkenes je jedna z mála za polárním kruhem a demonstruje šíři rostlinných druhů, jež s úspěchem přežívají v mnohdy nehostinných podmínkách.

V Barentsově moři se daří krabům královským, vyhlášené pochoutce, kterou by měl při návštěvě Kirkenes ochutnat každý.


Plavby do Kirkenes

First Minute
plavba s českým průvodcem

Za kouzelnou polární září podél norského pobřeží

Loď: MS Kong Harald
Trasa:

Norsko

Vylodění: Bergen, Norsko
Trvání: 12 nocí

Lovte POLÁRNÍ ZÁŘI v Norsku pomocí programu Northern Lights Promise. Pokud nespatříte polární záři, lodní společnost, Vám daruje další plavbu (6-7 dní) zdarma.

Letecká doprava - český průvodce

Akce! First Minute