X Aktuální opatření lodních společností proti šíření koronaviru »

Lakselv
Lakselv

Plavby v okolí

Lakselv / Norsko

Lakselv je největší vesnicí a administrativním centrem oblasti Porsanger. Najdete ho na jižním okraji stejnojmenného fjordu v severním cípu Norska. Je domovem necelých 2,5 tisíc obyvatel. Přesto, že oblast leží severněji než většina sídel v Grónsku, těší se díky vlivu Golfského proudu překvapivě mírnému klimatu.

Oblast Porsangeru byla osídlena odnepaměti. V 18. století se kolem fjordu začali usazovat lidé utíkající ze sousedního Finska před válkou a hladomorem, dnes známí jako Kven. Za druhé světové války německá armáda v Porsangeru vybudovala řadu pevností a také letiště, které tady najdete dodnes, stejně jako pozůstatky bunkrů a dalších staveb. V roce 1944 odsud byli tehdejší obyvatelé násilně přesunuti na jih a téměř veškeré budovy byly v očekávání ruské invaze nacisty spáleny. Po válce byla oblast za pomoci Marshallova plánu znovu vystavěna.

Kromě příznivců historie si tady přijdou na své i sportovní rybáři a milovníci přírody a pěší turistiky. K té dává spoustu příležitostí Národní park Stabbursdalen, který leží hned na západ od Lakselvu. Park, založený teprve v roce 1970, chrání nejseverněji položený borový les na světě a obdivovat tady můžete typickou krajinu severního Norska – drsné hory, rozlehlé plošiny, divokou řeky Stabburselva i nádherné vodopády.

Ve staré školní budově v Skoganvarre najdete muzeum věnované kulturní historii obyvatel severního Norska. Ve sbírce má předměty vztahující se k rybolovu a zemědělství, ale také válečné artefakty. Fyzické pozůstatky války v reálném prostředí pak leží necelých 30 kilometrů na jih od vesnice: Lasarettmoen jsou ruiny největší polní nemocnice v oblasti z druhé světové války.

Asi 35 kilometrů na sever od Lakselvu se nachází Trollholmsund, 700 milionů staré dolomitové skály. Pověst říká, že jsou to zkamenělí trollové, kteří tudy kdysi procházeli se zlatem a stříbrem, nemohli překročit fjord a zastihlo je svítání.

Pro většinu pasažérů výletních lodí, které v Lakselvu přistanou, je vesnice vstupní branou do Karasjoku, obchodního a kulturního centra Sámů. Historie tradičně kočovného etnika Sámů sahá až do doby před 8 tisíci lety a jeho existence je závislá na pastevectví sobů, se kterými tito lidé táhnout krajinou. Mezi hlavní atrakce Karasjoku patří sámský parlament (Samediggi), muzeum a také starý kostel, který jako jediný přežil válku. Až tady budete, porozhlédněte se po duodji, sámských řemeslných výrobcích, které budou hezkou památkou.


Místa, která stojí za to vidět