Molde

Molde / Norsko

Molde, správní centrum kraje Møre og Romsdal, leží na břehu Romsdalského poloostrova, který omývají vody Romsdalsfjordu. Se svými 24 tisíci obyvateli patří mezi největší města celé oblasti.

Osídlení Molde se začalo formovat už v raném středověku a jeho strategická poloha na okraji fjordu byla určujícím faktorem pro rozvoj osídlení i obchodu. Přestože bylo Molde během středověku významným obchodním centrem, celou oblast trápily velmi časté hladomory. Od toho největšího město podle legendy zachránila velryba, která nahnala hejna sleďů do zálivu. Od té doby ji má město ve znaku. A právě díky sleďům, jejich zpracování a vývozu získalo Molde v r. 1742 městská práva a povýšilo tak na úroveň Bergenu či Trondheimu. V 19. stol. se stalo centrem oděvního a textilního průmyslu a o něco málo později i centrem turizmu, který záhy začal převažovat v ekonomice města. Turizmu pomohla i návštěva německého císaře Viléma II. či prince z Walesu, který sem pravidelně jezdil na léto společně s další evropskou smetánkou. V Molde tak zakrátko vyrostly luxusní hotely, letní vily i parky a krásné zahrady, díky kterým město získalo přezdívku „město růží“.  Období prosperity ovšem brzy skončilo. V r. 1916 zničil centrum města obrovský požár. Největší pohromu ale přinesla až 2. sv. válka. Během ní sem z Osla uprchl král Haakon i se zlatými rezervami a Molde se nakrátko stalo hlavním městem Norska. Německé jednotky pak město silně bombardovaly a kvůli následujícím požárům velká část historických budov lehla popelem. Po válce ovšem začala rychlá obnova a modernizace a z Molde se stalo centrum administrativy, vzdělanosti i kultury. 

Dnes je město oblíbenou zastávkou výletních lodí. Návštěvníky láká hlavně vyhlídka Varden, ze které je vidět panorama 222 vrcholků pokrytých sněhem. Ty se tyčí přímo na druhé straně fjordu. Živé centrum s moderní architekturou dále nabízí celou řadu obchodů, restaurací i zajímavá muzea. V okolí Molde se nachází i několik přírodních atrakcí. Oblíbená je návštěva soutěsky Gudbrandsjuvet či téměř svislé skalní Trolí stěny (Trollveggen). Přibližně 70 km od Molde se údolím Isterdalen vine i slavná Trolí cesta s 11 ostrými serpentýnami, který patří mezi největší atrakce Norska.   

 

Místa, která stojí za to vidět:

 • Molde
 • vyhlídka Varden
 • Trollveggen
 • soutěska Gudbrandsjuvet
 • Trolí cesta

 

Vychutnejte si místní speciality…

 • Carassau – místní chléb, který se podává snad ke všem pokrmům
 • Akevitt – tradiční pálenka z brambor a bylin
 • Brunost – karamelový sýr, originálně vyráběný z kozího mléka
 • Uzený losos – často podávaný na tmavém chlebu s máslem
 • Brun saus – omáčka s masovými kroketami, rybími knedlíčky a klobásou
 • Gravetlaks – losos marinovaný v soli, cukru, pažitce a koňaku

Místa, která stojí za to vidět


Plavby do Molde