X Aktuální opatření lodních společností proti šíření koronaviru »

Gdaňsk (Gdyně)
Gdaňsk (Gdyně)

Plavby v okolí

Gdaňsk (Gdyně) / Polsko

V severní části Polska se na pobřeží Baltského moře rozkládá Gdaňsk, největší město severního Polska a hlavní námořní přístav země. Souměstí Gdaňsku s Gdyní a lázeňským městem Sopot, zvané Trojměstí, je domovem téměř 1,5 milionu lidí.

Město vzniklo jako pevnost na konci 10. století a ve středověku bylo město důležitým přístavem a loděnicí. V raném novověku byl Gdaňsk polským královským městem a do 18. století, kdy jeho roli převzala rychle rostoucí Varšava, byl považován za nejbohatší a největší město celé země. Za druhé světové války bylo město obsazeno nacistickým Německem, v 80. letech se na jeho území zrodilo hnutí Solidarita, které hrálo klíčovou roli v pádu komunismu v Polsku.

Dnes se návštěvníci Gdaňsku mohou těšit na řadu pozůstatků středověkého města z doby 14. a 15. století, kdy bylo město členem Hanzovní ligy, i staletí následujících. Pěší Dlouhá ulice a Dlouhý trh jsou nazývané také Královská cesta: její začátek a konec rámují hezké městské hradby, lemovaná je překrásnými městskými domy především ze 17. století. K vidění jsou tady například renesanční činžovní dům Lví zámek nebo Uphagenův dům, jeden z mála městských kupeckých domů v Evropě otevřených pro veřejnost. Zlatá brána z let 1612-14 nahradila původní bránu gotickou a je součástí starého městského opevnění.

Dlouhý trh zdobí historická bronzová Neptunova kašna z první poloviny 17. století nebo Artušův dvůr, bývalé centrum společenského života, kde se dnech nachází jedna z poboček Gdaňského historického muzea.

Gdaňsk se může pochlubit řadou historických kostelů. Kostel svaté Kateřiny je nejstarší ve městě a návštěvníci si tady mohou prohlédnout nejen krásný interiér, ale také první pulsarové, nejpřesnější hodiny na světě. Světovým nej se pyšní také bazilika svaté Marie z 15. století, která je největším cihlovým kostel.

Mezi další zajímavosti města patří středověký přístavní jeřáb, Žuraw, z 15. století nebo SS Soldek, první polská loď postavená po válce. Sedmipatrový Velký mlýn na břehu Motlawy býval největším v celé středověké Evropě.

Architektura Zelené brány, bývalé rezidence polských králů z poloviny 16. století, byla inspirována radnicí v Antverpách, dnes je stavba sídlem Národního muzea. Zájemci o vojenskou historii by si neměli nechat ujít nově otevřené Muzeum druhé světové války, příznivci umění pak Národní umělecké muzeum se širokou sbírkou gotických soch.

Mezi polské speciality, o které není v Gdaňsku rozhodně nouze, patří pierogi, taštičky z těsta plněné houbami, zelím nebo na sladko třeba jahodami, flaczki, hustá masová polévka, nebo bigos, se zelím dušené maso.


Místa, která stojí za to vidět


Plavby do Gdaňska

Švédsko, , Rusko, Finsko, Litva, Polsko, Německo, Dánsko, Nizozemsko ze Stockholmu na lodi Norwegian Jade

Loď: Norwegian Jade
Trasa: Švédsko, , Rusko, Finsko, Litva, Polsko, Německo, Dánsko, Nizozemsko
Nalodění: Stockholm, Švédsko
Vylodění: Amsterdam, Nizozemsko
Trvání: 10 nocí