X Aktuální opatření lodních společností proti šíření koronaviru »

Murmansk
Murmansk

Plavby v okolí

Murmansk / Rusko

Murmansk je významné přístavní město, které najdete v severozápadní části Ruska v zátoce Kola na pobřeží Barentsova moře. Murmansk je zdaleka největším městem za polárním kruhem a nedaleko hranic s Finskem a Norskem tady žije asi 300 tisíc obyvatel.

Přesto, že město leží nad severním polárním kruhem, těší se díky vlivu Golfského proudu o něco mírnějším teplotám. „Půlnoční slunce“, které nikdy nezapadne za horizont, si tady užijete od 22. května do 23. července.

Murmansk byl založen za první světové války v roce 1915 jako přístav sloužící pro import válečných zásob do země a byl tak posledním městem vzniklým ještě za ruského císařství. V roce 1916 se stal oficiálně městem a dostal jméno Romanov-on-Murman, o rok později, po únorové revoluci, byl přejmenován na Murmansk.

Za druhé světové války byl Murmansk spojnicí Sovětského svazu se západním světem a do země tudy proudilo obrovské množství zboží. V roce 1941 napadla město německá armáda, a přesto, že se ho nikdy nezmocnila, byl Murmansk útokem vážně poškozen. Na počest hrdinství jeho obyvatel dostal Murmansk titul „Město-hrdina“.  Za Studené války byl přístav kotvištěm sovětských ponorek a ledoborců a po jejím skončení zůstal i nadále velitelství ruské Severní flotily.

Díky Severoatlantickému proudu vody Murmansku nikdy nezamrzají a přístav je důležitým centrem rybolovu a lodní dopravy. Je také domovem Atomflot, jediné flotily jaderných ledoborců na světě.

Procházka od jezera Semyonovskoe vede na horu s památníkem Alyosha, 35,5 metrů vysokou sochou vojáka vystavěnou v roce 1974 na počet Rusů padlých ve druhé světové válce. Kochat se odsud můžete nádhernými výhledy na město i zátoku.

Murmansk hostí několik muzeí. Oblastní muzeum umění má ve sbírce na tři tisíce děl z 18. – 20. století a je jediné svého druhu za polárním kruhem. V Regionálním historickém muzeu si můžete prohlédnout kulturní a archeologické artefakty z oblasti. V muzeum byl přeměněn také Lenin, jaderný ledoborec, který v letech 1960-5 razil cestu nákladním lodím. Je jednou z pouhých několika podobných plavidel na světě, kam se můžete spolu s průvodcem podívat.

Patronovi námořníků je zasvěcen Kostel svatého Mikuláše a památku těch, kterým vzalo moře život, můžete uctít u nedalekého majáku.

Murmansk je branou na souostroví Země Františka Josefa a Nová Země, odkud vyráží expedice za nádhernou arktickou přírodou. 


Místa, která stojí za to vidět