Petrohrad
Petrohrad

Plavby v okolí

Petrohrad / Rusko

Bývalé hlavní město carského Ruska je dnes s přibližně 5 miliony obyvatel druhým největším městem Ruské federace i jejím významným obchodním a kulturním centrem. Metropole se rozkládá v ústí řeky Něvy a na 40 ostrovech ve Finském zálivu, které jsou propojeny více jak 300 mosty. Díky unikátní poloze je často přezdívána „Benátkami severu“. Pro svou jedinečnou krásu plnou architektonických pokladů byl Petrohrad v r. 1990 zapsán na seznam světového dědictví UNESCO.

Petrohrad si dodnes zachoval svou hrdost a ojedinělost a mnohými je považován za prototyp skutečného evropského velkoměsta, přestože ztratil status hlavního města. Aby ne. Za „okno do Evropy“ jej označil již jeho zakladatel Petr Veliký, který zde, v zapomenutých bažinách, nechal v roce 1703 vystavět první obrannou pevnost proti Švédům. Svůj název získala Petropavlovská pevnost podle katedrály sv. Petra a Pavla, jejíž štíhlá věž se stala neodmyslitelným symbolem a dominantou celého města. Uvnitř katedrály jsou dodnes pochováni všichni významní ruští panovníci od Petra Velikého až po Alexandra III. Kolem prvotní pevnosti se po vysušení okolních bažin začalo rozvíjet samotné město. Ačkoliv Petr Veliký po sobě v Petrohradě zanechal mnoho architektonických skvostů, na světové umělecké centrum jej povýšila až carevna Kateřina II., která svůj Zimní palác proměnila v největší obrazárnu světa. Petrohrad se stal skutečným symbolem obrozeného Ruska. Otevřel se západní kultuře i architektuře a nechal tak původní centrum Moskvu daleko za sebou. Je tak trochu s podivem, že si ho většina lidí spojuje spíše se smutnými událostmi, jako byl výstřel z křižníku Aurora a počátek ruské občanské války či leningradská blokáda. Všechna neštěstí i ztráta pozice nejmocnějšího ruského města jsou dnes ovšem zapomenuta. Petrohrad kráčí vstříc světlé budoucnosti s vizí stát se jedním z nejnavštěvovanějších a neobdivovanějších evropských měst. Jeho ulice jsou plné nádherných paláců, muzeí a zdobných pravoslavných chrámů. V jejich blízkosti se nachází carská sídla Petrodvorce a Carskoje Selo s rekonstruovanou jantarovou komnatou. Město navíc okouzluje jedinečnou atmosférou tzv. „letních bílých nocí“. Unikátní poloha i bohaté kulturní dědictví dělá z Petrohradu jedno z nejkrásnějších evropských měst, které určitě stojí za návštěvu.

Vychutnejte si místní speciality...
Pirohykapsy s masem, bramborami, zelím, tvarohem, marmeládou uvnitř apod.
Soljanka a boršč hutné polévky z masa a zeleniny podávané se zakysanou smetanou
Pelmenětradiční ruské těstoviny plněné masem

Bliny – palačinky s tvarohem či marmeládou

Vodka – tradiční nápoj

Baltika – petrohradské pivo

Moroženoje – tradiční ruská zmrzlina

 


Místa, která stojí za to vidět


Plavby z Petrohradu

Rusko, Německo z Petrohradu na lodi MSC Meraviglia

Loď: MSC Meraviglia
Trasa: Rusko, Německo
Nalodění: Petrohrad, Rusko
Vylodění: Kiel, Německo
Trvání: 2 nocí

Rusko, Estonsko, Švédsko, Dánsko, Nizozemsko, Velká Británie, Francie, Španělsko, Portugalsko z Petrohradu na lodi Costa Magica

Loď: Costa Magica
Trasa: Rusko, Estonsko, Švédsko, Dánsko, Nizozemsko, Velká Británie, Francie, Španělsko, Portugalsko
Nalodění: Petrohrad, Rusko
Vylodění: Barcelona, Španělsko
Trvání: 15 nocí

Plavby do Petrohradu

Finsko, Rusko, Estonsko z Helsinek na lodi MSC Meraviglia

Loď: MSC Meraviglia
Trasa: Finsko, Rusko, Estonsko
Nalodění: Helsinky, Finsko
Vylodění: Tallinn, Estonsko
Trvání: 2 nocí

Dánsko, Rusko, Finsko, Estonsko, Švédsko z Kodaně na lodi Norwegian Getaway

Loď: Norwegian Getaway
Trasa: Dánsko, Rusko, Finsko, Estonsko, Švédsko
Nalodění a vylodění: Kodaň, Dánsko
Trvání: 9 nocí