X Aktuální opatření lodních společností proti šíření koronaviru »

Göteborg
Göteborg

Plavby v okolí

Göteborg / Švédsko

Göteborg ležící v provincii Västergötland na jihozápadním pobřeží Švédska u zálivu Kattegat je s přibližně 500 tisíci obyvateli druhým největším městem v zemi. Zároveň je největším skandinávským přístavem a průmyslovým městem, kde sídlí celá řada důležitých firem (např. Volvo). Göteborg je také hlavním univerzitním městem. Na dvou zdejších univerzitách studuje až 60 tisíc studentů.

Historie města není příliš dlouhá, jelikož bylo založeno až v 17. stol. Předchůdcem současného Göteborgu byla pevnost Alvesborg, vzdálená několik kilometrů od současného centra, která dlouhou dobu sloužila Dánům pro kontrolu veškerého obchodu. Po několika bitvách o pevnost na strategické hranici a definitivní dánské porážce zde švédský král Gustav Adolf II. v r. 1621 založil nové město, které pojmenoval Göteborg po řece Göte, na níž leží. Král sem také pozval Holanďany. Ti měli za úkol položit základy nového prosperujícího přístavu. Holandština zde byla po nějakou dobu dokonce hlavním jazykem a holandský vliv je dodnes znatelný i v místní architektuře.  Z toho důvodu se městu také často přezdívá „malý Amsterdam“. Z rané architektury se toho moc nezachovalo, poněvadž většina domů byla ze dřeva. To, co je dnes v centru k vidění, pochází často až z 18. století. Stejně jako Stockholm, byl i Götenborg ovlivněn moderními architektonickými styly, zejména funkcionalismem. V r. 1731 zde byla založena Švédská východoindická společnost, která přispěla ke značnému rozvoji města i jeho bohatství. V 19. stol. se Göteborg stal nedůležitějším průmyslovým centrem i přístavem a jím je dodnes. Přes svůj průmyslový charakter má ovšem i dobrý vztah k okolní přírodě. Ve městě samotném se nachází mnoho parků a zelených ploch, z čehož vyplývá jeho další přezdívka „zelené město“. Díky studentům má Göteborg mladistvý charakter. Je centrem kultury, moderní architektury i zábavy, kterou představuje obrovský zábavní park Liseberg. Mnohé turisty láká na příjemnou atmosféru, kvalitní restaurace i kulturní zážitky.   

Vychutnejte si místní speciality...

Inlagt sill – nakládaný sleď

Snaps – Aquavit s ovocem

Čokoládové bonbóny s mořskou solí

Čerstvé ústřice

Čerstvé ryby na všechny způsoby


Místa, která stojí za to vidět


Plavby do Göteborgu

Španělsko, Portugalsko, Velká Británie, Švédsko, Dánsko, Německo z Barcelony na lodi MSC Poesia

Loď: MSC Poesia
Trasa: Španělsko, Portugalsko, Velká Británie, Švédsko, Dánsko, Německo
Nalodění: Barcelona, Španělsko
Vylodění: Warnemünde, Německo
Trvání: 10 nocí
plavba s českým průvodcem

Úchvatné norské fjordy z Kodaně

Loď: Costa Fascinosa
Trasa:

Dánsko, Norsko, Švédsko, Německo

Vylodění: Kodaň, Dánsko
Trvání: 8 nocí

Vyplujte za krásou úchvatného západního pobřeží Norska. Naloďte se ve městě Hanse Christiana Andersena, užijte si překrásnou přírodní scenérii Hellesyltu a pak už proplujte Geirangerfjordem, považovaným za nejkrásnější fjord Norska. V Bergenu obdivujte nádherné hanzovní domy, zapsané na seznam UNESCO, ve Stavangeru potom jednu z nejstarších norských katedrál. Po cestě zpět do Dánska se zastavte ve švédském Göteborgu, přezdívaném „malý Amsterdam“, a pak stravte den v překrásném historickém centru severoněmeckých Roztok.

Letecká doprava - český průvodce

Vnitřní kajuty Premium a kajuty s oknem jsou na vyžádání. 

Uskutečnění plavby garantujeme!