X Aktuální opatření lodních společností proti šíření koronaviru »

Malmö (Kodaň)
Malmö (Kodaň)

Plavby v okolí

Malmö (Kodaň) / Švédsko

V jižním Švédsku na pobřeží Baltského moře leží hlavní město provincie Scånia a třetí největší město země, Malmö. Malmö je domovem asi 700 tisíc obyvatel a se sousedním Dánskem jej spojuje 8 kilometrů dlouhý most Øresund.

První zmínky o Malmö pochází z druhé poloviny 13. století, v 15. století se pak stalo nejvýznamnějším dánským městem a důležitým obchodním centrem oblasti. V 17. století město připadlo Švédsku a ve století 18. tady byl vybudován moderní přístav, díky kterému Malmö vzkvétalo a proslulo výrobou lodí. Dnes je oblíbenou destinací výletních lodí.

Malmö se může pochlubit řadou historických budov, jeho nejstarší část byla vystavěna mezi lety 1300-1600 a typické dvoupatrové městské domy z této doby odráží silný dánský vliv. Úzké uličky v centru města jsou lemované zajímavými obchůdky a příjemnými kavárnami a restauracemi a určitě stojí za krátkou procházku, kterou je možné zahájit třeba na náměstí Lilla Torg. V 15. století byla vybudována místní citadela Malmöhus. Dnes nejstarší renesanční zámek Skandinávie sloužil jako pevnost a později vězení, dnes je tady muzeum s výstavami uměleckých předmětů i expozicí na téma přírodní historie oblasti.

Z počátku 14. století pochází nejstarší stavba Malmö, kostel Sankt Petri, vystavěný ve stylu baltské cihlové gotiky. Ve městě se nachází řada budov ve stylu art nouveau, mezi nimi například Malmská synagoga z roku 1903. Moderním symbolem města je neo-funkcionalistický mrakodrap Turning Torso, se svými 190 metry nejvyšší stavba Skandinávie.

Příznivci umění by si neměli nechat ujít návštěvu Malmö Konsthall, jedné z největších výstavních hal současného umění v Evropě, stejně jako teprve nedávno otevřeného Moderna Museet Malmö s expozicemi moderního a současného umění a sbírkou děl takových velikánů, jako jsou Salvador Dalí, Marcel Duchamp nebo Pablo Picasso.

„Copacabana Malmö“, tak se někdy přezdívá uměle vybudované pláži Ribersborg (nebo také Ribban) – lázně pod širým nebem tady byly otevřeny už v 90. letech 19. století.

Zajímavým způsobem, jak si prohlédnout město, je z paluby člunu Rundan. Přímo v centru města se rozprostírá Kungsparken, příjemný park s rybníkem, fontánami a hezkou květinovou zahradou.

Co se týče gastronomie, je město směsicí mezinárodních vlivů a tradičních chutí. Za ochutnávku určitě stojí místní speciality jako sladký cukrový dezert spättekaka, äggakaka, silná omeleta se slaninou, nebo marinovaný slaneček na milion způsobů.


Místa, která stojí za to vidět