Stockholm
Stockholm

Plavby v okolí

Stockholm / Švédsko

Stockholm je hlavním i největším městem Švédska. Rozkládá se na východním pobřeží země mezi Baltským mořem a sladkovodním jezerem Mälaren. Centrum tvoří 14 ostrovů propojených 60 mosty, proto si také Stockholm vysloužil přezdívku „Benátky severu“. Se svými přibližně 850 tisíci obyvateli je hlavním hospodářským, politickým i kulturním centrem země a zároveň sídlem švédské královské rodiny, vlády i parlamentu.

 

Oblast původně osídlily vikingské kmeny, které se díky svým mořeplaveckým schopnostem zasloužily o velký rozvoj obchodu. V 8. stol. byla na břehu jezera Mälaren založena první obchodní osada Birka rozkládající se nedaleko současného města. Samotný Stockholm byl ovšem založen až o něco později. První písemná zmínka o městě pochází z r. 1252, kdy už byl Stockholm vyhlášeným tržním místem, kde se obchodovalo hlavně se železem. Údajně byl založen Birgerem Jarlsem, který zde nechal vystavět pevnost proti případným útokům. Název města vznikl pravděpodobně spojením slov „stock“, což je švédský název pro obranná zařízení z kmenů stromů, a „holme“, švédského výrazu pro skupinu ostrovů. Město se začalo velice rychle rozvíjet a v r. 1523 se oficiálně stalo hlavním centrem Švédského království. V 16. a 17. stol. bylo Švédsko na svém vrcholu, během kterého pořádalo válečné výpravy do mnoha evropských zemí. Stockholm se také stal jedním z nejdůležitějších obchodních center na pobřeží Baltského moře a díky nashromážděnému bohatství zde začala mohutná výstavba. V r. 1833 se ve Stockholmu narodil Alfréd Nobel. Z fondu, který zanechal po své smrti, se začala udělovat Nobelova cena za významné vědecké objevy, literární tvorbu i za zásluhy o mír. Tato prestižní cena se stále každoročně předává v Modrém sále stockholmské radnice. V 19. stol. město silně expandovalo, byla sem dovedena železnice a začalo se vyučovat na místní univerzitě. V r. 1912 se zde konaly letní olympijské hry. Dnes je Stockholm významnou evropskou metropolí i oblíbenou turistickou lokalitou s mnoha zajímavými památkami i muzei.

 

Centrem města je Gamla Stan s Královským palácem, katedrálou sv. Mikuláše i úzkými barevnými ulicemi s mnoha obchody, restauracemi i zajímavými muzei. Sousední ostrůvek Riddarholmen s náznaky původních hradeb nabízí stejnojmenný kostel Riddarholmskyrkan, který je pohřebištěm členů švédské královské rodiny. Na ostrově Djurgarden se nachází Skansen, tedy „muzeum pod otevřeným nebem“, ke kterému patří slavné museum lodi Vasa s dokonale zachovalou válečnou lodí ze 17. stol. či nordické muzeum s historickou a etnografickou expozicí.        

 

Místa, která stojí za to vidět:

- Královský palác

- ostrov Riddarholmen

- radnice

- Riddarholmskyrkan

- muzeum Vasa

- nábřeží Skeppsbron

 

Vychutnejte si místní speciality…

Ärtsoppa – tradiční hrachová polévka podávaná s bramborovými plackami

Nakládaný sleď

Čerstvé ryby a mořské plody všeho druhu

Fiskbullar – rybí knedlíčky

Prinsesstarta – šlehačkový dort se zeleným marcipánem


Místa, která stojí za to vidět