Greenock
Greenock

Plavby v okolí

Greenock / Velká Británie

V jižní části Skotska se na břehu řeky Clyde nedaleko ústí stejnojmenné zátoky rozkládá město Greenock, vstupní brána do Glasgow a Edinburghu.

Už ve 13. století stával na místě dnešního Greenocku hrad a oblast žila rybolovem a velrybářstvím. Dnes má město necelých 50 tisíc obyvatel a je důležitým přirozeným přístavem a oblíbenou destinací výletních lodí.

Starý západní kostel z roku 1591 se pyšní nádhernými vitrážovými okny, která jsou také chloubou kostela svatého Jana z poloviny 19. století. Dominantou Greenocku je věž Victoria z roku 1886, vysoká 75 metrů. Nevelké muzeum Mclean hostí zajímavou výstavu o Jamesi Wattovi a sbírku starověkých egyptských artefaktů a návštěvníci se tady dozví také o historii oblasti. Na hoře Lyle stojí památník padlým ve druhé světové válce a jsou odsud nádherné výhledy na zátoku, poloostrov Argyll, řadu jezer a hory Munro.

Glasgow je největším městem Skotska s asi 600 tisíci obyvatel, které z malé rybářské vesničky vyrostlo v největší námořní přístav Velké Británie. Město je sídlem významné univerzity a jeho dominantou je více než 800 let stará středověká katedrála s překrásnými vitrážovými okny. Glasgow je městem muzeí a galerií: Umělecká galerie a muzeum Kelvingrove má ve sbírce na 8 tisíc děl lokálního i mezinárodního významu, v muzeu Riverside je možné prohlédnout si parní vlaky, historické tramvaje a trolejbusy a také pravděpodobně nejstarší kolo na světě. Hlavní ulice města, pěší Buchanan Street, je lemována řadou obchodů a restaurací a výjimečné kouzlo má hlavně v době Vánoc. Oblíbenou atrakcí je rozlehlý hřbitov The Necropolis s hroby významných glasgowských osobností a za návštěvu určitě stojí také Botanická zahrada a palác Kibble, skleník z druhé poloviny 19. století.

Edinburgh, hlavní město Skotska, se může pochlubit nádherným Starým městem, jehož dominantou je Hradní skála a na ní stojící Edinburský hrad, domov korunovačních klenotů a Kamene osudu, používaného při korunovaci skotských panovníků. Od hradu vede podél kostela svatého Jiljí z 12. století hlavní ulice města, Královská míle, za prohlídku pak určitě stojí i královský palác Holyrood, vystavěný v 17. století na místě původního, mnohem staršího opatství. Milovníci umění si přijdou na své v Národní galerii Skotska s rozsáhlou sbírkou výtvarného umění z období 15. – 20. století, kdo dává přednost fyzické aktivitě, užije si procházku na Arturovo sedlo, nejvyšší vrchol v okolí, odkud jsou krásné výhledy.

Místa, která stojí za to vidět

Old West Kirk – Navštivte Starý západní kostel Greenoku z roku 1591 s nádhernými vitrážemi.

Lyle Hill – Kochejte se úžasnými výhledy na ústí řeky Clyde i hory Munro z vrcholku Lyle s válečným památníkem.

Glasgow Cathedral – Prohlédněte si pěknou středověkou katedrálu z 12. století a její bohatá vitrážová okna.

Riverside Museum – Zúčastněte se prohlídky muzea s rozsáhlou sbírkou historických dopravních prostředků: od parních lokomotiv přes tramvaje a trolejbusy až po nejstarší kolo na světě.

Buchanan Street – Projděte se po hlavní ulici Glasgow, lemované obchody a restauracemi.

Edinbourgh Castle – Nenechte si ujít prohlídku dominanty hlavního města Skotska, hradního komplexu s rozhlednou, válečným muzeem a románskou kaplí svaté Markéty z roku 1090.

National Gallery of Scotland – Obdivujte vzácná umělecká díla včetně těch od Rembrandta nebo Van Dycka v edinburské galerii s jednou z nejlepších sbírek výtvarného umění ve Skotsku.


Místa, která stojí za to vidět