X Aktuální opatření lodních společností proti šíření koronaviru »

Holyhead (Wales)
Holyhead (Wales)

Plavby v okolí

Holyhead (Wales) / Velká Británie

Ve středu západního pobřeží Velké Británie se na břehu Irského moře rozkládá Holyhead. Waleské město, ležící na ostrově Holy, části ostrova Anglesey, je důležitým námořním přístavem a má asi 15 tisíc obyvatel.

Oblast byla osídlena už v prehistorických dobách, za vlády Říma tady vznikly trojitá hradba, jedna z mála svého druhu v Evropě, i pozorovatelna na vrcholu hory Holyhead. Archeologické nálezy sice prokazují, že lidé se mezi Irskem a Holyheadem plavili už před 4 tisíci lety, svého vrcholu ale přístav dosáhl v 19. století, kdy tu byl vystavěn 3 kilometry dlouhý vlnolam s majákem, nejdelší v celé zemi. Dnes je město branou na ostrov Anglesey i do celého Walesu.  

Centrum Holyheadu je rozložené okolo hezkého kamenného kostela svatého Cybiho, vystavěného na místě starší římské pevnosti z poloviny 6. století. Kdo chce nahlédnout do zajímavé historie přístavu, neměl by si nechat ujít Holyheadské námořní muzeum, sídlící v údajně nejstarší stanici záchranných člunů ve Walesu z roku 1828.

Zájemci o starší dějiny mohou vyrazit ke kamennému pohřebnímu památníků Trefignath z doby neolitu jihovýchodně od přístavu. V jižních svazích hory Holyhead jsou pak dodnes patrné pozůstatky kruhových obydlí Ty Mawr, datujících se do doby pozdního neolitu a rané doby bronzové. V jihozápadním cípku Holy se k nebi vypíná kostel Cwyfan, jedinečná kamenná stavba, za přílivu odříznutá od pevniny Irským mořem.

Kdo dává před dějinami přednost umění, může zavítat do centra Ucheldre v kapli historického konventu, kde se pořádají pravidelné výstavy, vystoupení, workshopy i filmová promítání. Maják South Stack na protější straně ostrova byl vystavěn v roce 1809 a kromě toho, že jsou odsud nádherné výhledy, je možné navštívit tady malé muzeum a podívat se i do strojovny.

Příznivci aktivního trávení volného času mohou vyrazit na některý z pěších treků Breakwater Country parku s jezerem, ideálním pro pozorování ptáků.

Holyhead je skvělým výchozím místem pro průzkum ostrova Anglesey i celého Walesu. Beaumaris, Conwy a Caernarfon jsou třemi z celkem osmi majestátních středověkých pevností, vystavěných u pobřeží za vlády krále Edvarda I. Opevněná vesnice Conwy východně od Holyhead se ale kromě okouzlujícího hradu z konce 13. století může pochlubit také údajně nejmenším domem v Británii: vznikl v 16. století, má sytě červenou fasádu a dvě patra o ploše pouhých 5,5 metrů čtverečních. 

Jen půl hodiny jízdy od Holyheadu se rozkládá Národní park Snowdonia, nádherná krajina ve stínu hory Snowden, nejvyššího waleského vrcholu, protkaná pěšími treky i dvěma parními železnicemi. Z přístavu vyráží řada pravidelných lodních linek, mezi nimi také rychlý trajekt přímo do Dublinu. Plavba trvá jen hodinu a půl a výlet do hlavního města Irska rozhodně stojí za to. 


Místa, která stojí za to vidět


Plavby do Holyhead