X Aktuální informace o provozu lodních společností »

Invergordon
Invergordon

Plavby v okolí

Invergordon / Velká Británie

Na březích hlubokého severomořského zálivu Cromarty Firth leží Invergordon, jeden z nejdůležitějších přístavů skotské Vysočiny. Dnes má pouhých 4000 obyvatel, přesto byl v minulosti významnou námořní základnou i centrem zpracování hliníku a pálení whisky. V současné době ale nahradily námořníky davy turistů, kteří sem přijíždějí na výletních lodích. Invergordon je totiž skvělým výchozím bodem pro poznávání skotské Vysočiny. A tato nádherná panenská krajina opředená mnoha mýty i historickými příběhy, plná temných jezer, hor i středověkých hradů musí okouzlit snad úplně každého.   

 

Necelých 30 km od přístavu leží Inverness, které je se svými cca 70 000 obyvateli správním centrem celé skotské Vysočiny. Centrum města zdobí katedrála z 19. stol., řada zajímavých historických domů i středověký hrad. Velmi důležitá je ovšem jeho poloha. Inverness leží při ústí řeky Ness do Severního moře, která je zároveň součástí slavného Kaledonského kanálu. Tato významná technická památka z 19. stol. vybudovaná v tektonickém zlomu Great Glen spojila Severní moře s Atlantikem. Zrychlila tak lodní dopravu a umožnila řadě lodí vyhnout se nebezpečnému severnímu pobřeží Skotska. Dnes je Kaledonský kanál známou turistickou atrakcí. Jeho součástí je i několik zdymadel, mezi které patří např. Neptunovo schodiště s celkem osmi plavebními komorami. Atraktivitu místa ještě zvětšuje fakt, že je odtud v případě dobrého počasí krásný výhled na Ben Nevis, nejvyšší horu Velké Británie.

 

Naprostá většina turistů ale míří k jezeru Loch Ness, jehož temně černá voda a obrovská hloubka přispěly k vytvoření legendy o existenci tajemné příšery.  Už od 19. stol. se zde střídají badatelé i zvědavci, kteří se snaží spatřit slavnou Nessie, u nás spíše známou jako Lochneska. K nim se záhy přidaly davy turistů. Jezero samotné nabízí nádherné výhledy na okolní panenskou přírodu, několik hradů i dalších atrakcí. Velmi malebná je např. zřícenina středověkého hradu Urquhart tyčící se nad jezerem, od něhož je možné se vydat i na průzkumnou projížďku loďkou. Nikdo by neměl vynechat ani zastávku ve vesničce Drumnadrochit s návštěvnických centrem Loch Ness a jeho poutavou interaktivní expozicí.    

 

Místa, která stojí za to vidět:

  • Inverness
  • Jezero Loch Ness
  • Drumnadrochit
  • zdymadla ve Fort Augustus
  • Hrad Urquhart

 

Vychutnejte si místní speciality…

Whisky – Bushmills, Johnnie Walker, Glenfiddich

Haggis – skotské národní jídlo, jelito z ovčích vnitřností s kořením a ovesnými vločkami

Cranachan – ovesné vločky namočené do whisky se šlehačkou a malinami

Scone – malé koláčky podávané k čaji s marmeládou nebo máslem

Cullen skink – polévka z uzené tresky, brambor, cibule a smetany

Sýry

Máslové sušenky


Místa, která stojí za to vidět