Kirkwall
Kirkwall

Plavby v okolí

Kirkwall / Velká Británie

Orkneje skládající se ze 70 ostrovů přiléhají k severní straně Skotska a společně s Hebridami a Shetlandami oddělují Severní moře od Atlantiku. Orkneje se proslavily svou krásnou panenskou přírodou, ale hlavně dlouhou a bohatou historií trvající skoro 6000 let. Díky své odlehlosti i malému zalidnění jsou ostrovy doslova posety prehistorickými a megalitickými památkami. Celá řada z nich byla zapsána i na seznam světového dědictví UNESCO a patří k nejstarším dochovaným stavbám a sídlům svého druhu v Evropě.

 

Správním střediskem i největším městem Orknejí je Kirkwall, přístav s cca 9000 obyvateli ležící uprostřed hlavního ostrova Mainland. Jeho dominantou je mohutná katedrála sv. Magnuse z 12. stol., v jejíž blízkosti leží i zřícenina bývalého biskupského paláce. Kirkwall je oblíbeným přístavištěm výletních lodí, pro jejichž návštěvníky je město skvělým výchozím bodem pro poznávání ostrova Mainland i dalších částí Orknejí.

 

Zhruba 28 km od Kirwallu leží asi nejslavnější památka souostroví – Skara Brae, nejzachovalejší pravěká vesnice v Evropě. Tato neolitická osada s 10 domy je často nazývána „britskými Pompejemi“. Byla obydlena už před více jak 5000 lety a dodnes se ve skvělém stavu zachovala díky nánosům půdy, které byly odstraněny až ve 20. stol. O 10 km kilometrů dále leží několik neméně významných archeologických lokalit. Nedaleko silnice mezi jezery Loch of Stennes a Loch of Harray najdeme tajemné kruhové megality Ring of Brogar či Standing Stones of Stennes staré mnoho tisíc let. Kousek od nich leží Ness of Brodgar, další neolitická vesnice, která je považována za pravěké hlavní město souostroví. Nesmíme vynechat ani hrobky, mezi kterými vyčnívá mohyla Maeshow s dokonale dochovanou pohřební komorou. I desítky dalších památek pak návštěvníkům umožňují náhled do běžného života dávných obyvatel ostrovů.

 

I přes svou zdánlivou odlehlost mají Orkneje skutečně co nabídnout. Vedle bohaté historie jistě zaujmou i krásnou přírodou s kvetoucími loukami, rašeliništi, dramatickými útesy i romantickými plážemi. Milovníky gastronomie zase nadchne návštěva místní palírny whisky Higland Park či ochutnávka kvalitních sýrů, vína, piva i specialit z mořských plodů a ryb.

 

Místa, která stojí za to vidět:

  • Kirkwall
  • katedrála sv. Magnuse
  • Skara Brae
  • Ring of Brogar
  • Broch of Gurness

 

Vychutnejte si místní speciality…

Whisky – Highland Park, Scapa

Gin – Kirkjuvagr Orkney Gin

Karamelové bonbony

Sýry – Orknejský Cheddar, Grimbister,…

Ryby a čerstvé mořské plody

Víno i pivo


Místa, která stojí za to vidět