X Aktuální informace o provozu lodních společností »

Londonderry (Severní Irsko)
Londonderry (Severní Irsko)

Plavby v okolí

Londonderry (Severní Irsko) / Velká Británie

V severozápadní části Severního Irska nedaleko ústí řeky Foyle se rozkládá Londonderry. Město, nazývané také krátce Derry, má asi 250 tisíc obyvatel a je tak druhé největší v Severním Irsku.

Lidé žili v oblasti dnešního Derry odedávna, první historická zmínka o městě pak pochází z 6. století, kdy tady byl založen klášter, což z něj dělá jedno z nejstarších kontinuálně osídlených měst celého Irska. V letech 1613-19 bylo Londonderry obehnáno hradbami na ochranu osadníků, přicházejících do oblasti z Anglie a Skotska. Dobře se osvědčily a město díky nim odolalo slavnému, 105 dní trvajícímu obléhání z roku 1689. V 18. století bylo Derry přestavěno v gregoriánském stylu a roku 1790 byla poprvé přemostěna řeka Foyle. V průběhu 18. a 19. století nabyl na významu také přístav, odkud irští emigranti vyráželi na svou cestu do Severní Ameriky. Za druhé světové války hrálo Londonderry důležitou roli v bitvě o Atlantik a svoji základnu tady měla i americká armáda. Dnes je město oblíbenou zastávkou výletních lodí, lákající na svoji zajímavou architekturu i nádhernou přírodu za jeho branami.

Kopcovitý ráz Londonderry může za strmé uličky a nádherné výhledy, které se z nich otvírají.  Na západním břehu řeky Foyle se rozprostírá staré město. Derry je jediným městem v celém Irsku obehnaným nedotčenými hradbami a jedním z nejhezčích v celé Evropě. Hradby o obvodu asi 1,6 kilometru se čtyřmi původními a třemi novými branami tvoří hezkou promenádu s baštami a děly, odkud je možné obdivovat výhledy na historické centrum Londonderry. Za vidění stojí kostel svatého Augustina, Austinův obchodní dům s měděnou kupolí, považovaný za nejstarší svého druhu na světě, nebo historická budova soudního dvora.  

Gotická katedrála svatého Kolumba pochází z roku 1633 a její 67 metrů vysoká věž dominujte celému Derry. Naopak teprve roku 2011 byl otevřen pěší Mírový most, symbolizující jednotu obyvatel města na obou březích řeky. Začíná u novogotické Cechovní síně (Guildhall) z červených cihel a v noci je krásně osvětlený.

Londonderry se může pochlubit řadou zajímavých muzeí a památek, mezi nimiž jsou například Železniční centrum údolí řeky Foyle, Umělecká vesnice Derry, O´Dohertyho věž a její historické Věžní muzeum nebo třeba Přístavní muzeum.

Rovinatá krajina v ústí řeky je chráněná před mořem kilometry hrází a je oblíbeným hnízdištěm ptáků a jednou z nejdůležitějších mokřadních oblastí celé Velké Británie. Milovníci přírody by si neměli nechat ujít návštěvu Ness Country parku východně od Derry, či lesů Prehen na jeho jižním předměstí.

Londonderry je branou k takzvanému Obrovu chodníku, ležícímu 70 kilometrů na severovýchod. Asi 40 tisíc vzájemně propojených čedičových sloupů, z nichž nejvyšší dosahují až 12 metrů, je výsledkem sopečné činnosti a dnes je zapsáno na seznam UNESCO.

Místa, která stojí za to vidět

City Walls – Projděte se po hradbách jednoho s nejhezčích opevněných měst Evropy a kochejte se odsud pěknými výhledy.

Tower Museum – Nahlédněte do zajímavé a často také bouřlivé historie města na samé hranici Velké Británie a Irska.

Peace Bridge – Projděte se po moderním a v noci krásně osvětleném mostě z roku 2011, symbolizujícím jednotu obyvatel na obou jeho březích. 

St Columb´s Cathedral – Obdivujte nádhernou katedrálu z roku 1633 a její 67 metrů vysokou věž, dominující celému městu.  

Craft Village – Nenechte si ujít návštěvu rekonstrukce uličky z 18. století, lemované hezkými obchůdky, kavárnami a restauracemi.

Ness Country Park – Protáhněte si nohy procházkou po kilometrech pěších stezek překrásnou krajinou mokřadů za branami města.

Giant´s Causeway – Nechte se okouzlit fascinující scenérií desetitisíců čedičových sloupů, zapsaných na seznam UNESCO.


Místa, která stojí za to vidět


Plavby do Londonderry