X Aktuální opatření lodních společností proti šíření koronaviru »

Southampton
Southampton

Plavby v okolí

Southampton / Velká Británie

Southampton je největším městem hrabství Hampshire ve Velké Británii. Město leží na jižním pobřeží Anglie na soutoku řek Test a Itchen a je důležitým přístavem a domovem asi čtvrt milionu obyvatel.

Archeologické nálezy prokazují, že oblast Southamptonu byla osídlena už od doby kamenné. Na počátku našeho letopočtu tady byla po invazi Říma založena pevnost, později nahrazená anglosaským sídlem Hamwick, od něhož se dnes odvozuje název celého hrabství. Nájezdy Vikingů vedly k tomu, že na místě v 10. století vznikla další pevnost, která se stala dnešním Southamptonem. V 15. století byly dokončeny hradby a město se stalo proslulé výstavbou lodí. V 18. a později ve 20. století byl Southampton důležitým přístavem, odkud vyplouvaly a znovu se do země vracely válečné lodě. V 19. století město rychle rostlo, čemuž napomohlo i železniční spojení s Londýnem. V roce 1912 z přístavu vyplul legendární Titanic.

Southampton je domovem nejstarších středověkých hradeb v Anglii. Muzeum Tudor House bylo v historickém domě z 16. století otevřeno už v roce 1912, dnes se tady návštěvníci mohou seznámit se zajímavou historií budovy a prohlédnout si také krásnou zahradu. Městské muzeum moře hostí výstavu na téma Titanicu a zájemce seznamuje také s rolí města jako brány do země. Městská galerie umění má ve svých sbírkách na 3 500 děl, které mapují 600 let historie evropského umění.

Divadlo Mayflower je nejdéle působícím divadlem mimo Londýn v Anglii a některé z jeho představení určitě stojí za návštěvu, stejně jako projížďka na lodi Shieldhall, největším anglickém parníku, který je v současné době v provozu.

Park The Common, protkaný pěšími i běžeckými stezkami, je ideálním místem pro únik z ruchu města. Southampton je domovem celé řady kostelů, mezi nimi například pozůstatků kostela Svatého kříže, který byl vybombardován za druhé světové války a dnes je památníkem.


Místa, která stojí za to vidět


Plavby z Southamptonu

Velká Británie, Španělsko, Portugalsko, Maroko, Francie, Itálie ze Southamptonu na lodi MSC Magnifica

Loď: MSC Magnifica
Trasa: Velká Británie, Španělsko, Portugalsko, Maroko, Francie, Itálie
Nalodění: Southampton, Velká Británie
Vylodění: Janov, Itálie
Trvání: 10 nocí

Plavby do Southamptonu

Portugalsko, Španělsko, Velká Británie, Francie, Belgie, Nizozemsko, Německo z Lisabonu na lodi MSC Preziosa

Loď: MSC Preziosa
Trasa: Portugalsko, Španělsko, Velká Británie, Francie, Belgie, Nizozemsko, Německo
Nalodění: Lisabon, Portugalsko
Vylodění: Hamburk, Německo
Trvání: 8 nocí