Southampton
Southampton

Plavby v okolí

Southampton / Velká Británie

Southampton je největším městem hrabství Hampshire ve Velké Británii. Město leží na jižním pobřeží Anglie na soutoku řek Test a Itchen a je důležitým přístavem a domovem asi čtvrt milionu obyvatel.

Archeologické nálezy prokazují, že oblast Southamptonu byla osídlena už od doby kamenné. Na počátku našeho letopočtu tady byla po invazi Říma založena pevnost, později nahrazená anglosaským sídlem Hamwick, od něhož se dnes odvozuje název celého hrabství. Nájezdy Vikingů vedly k tomu, že na místě v 10. století vznikla další pevnost, která se stala dnešním Southamptonem. V 15. století byly dokončeny hradby a město se stalo proslulé výstavbou lodí. V 18. a později ve 20. století byl Southampton důležitým přístavem, odkud vyplouvaly a znovu se do země vracely válečné lodě. V 19. století město rychle rostlo, čemuž napomohlo i železniční spojení s Londýnem. V roce 1912 z přístavu vyplul legendární Titanic.

Southampton je domovem nejstarších středověkých hradeb v Anglii. Muzeum Tudor House bylo v historickém domě z 16. století otevřeno už v roce 1912, dnes se tady návštěvníci mohou seznámit se zajímavou historií budovy a prohlédnout si také krásnou zahradu. Městské muzeum moře hostí výstavu na téma Titanicu a zájemce seznamuje také s rolí města jako brány do země. Městská galerie umění má ve svých sbírkách na 3 500 děl, které mapují 600 let historie evropského umění.

Divadlo Mayflower je nejdéle působícím divadlem mimo Londýn v Anglii a některé z jeho představení určitě stojí za návštěvu, stejně jako projížďka na lodi Shieldhall, největším anglickém parníku, který je v současné době v provozu.

Park The Common, protkaný pěšími i běžeckými stezkami, je ideálním místem pro únik z ruchu města. Southampton je domovem celé řady kostelů, mezi nimi například pozůstatků kostela Svatého kříže, který byl vybombardován za druhé světové války a dnes je památníkem.

Místa, která stojí za to vidět

Southampton Town Walls – Projděte se podél pozůstatků nejstarších středověkých hradeb v Anglii.

Tudor House Museum – Poznejte historii překrásného domu z 16. století v zajímavém muzeu s hezkou zahradou.

SeaCity Museum – Připomeňte si legendární Titanic a seznamte se se zajímavou minulostí města, které bývalo branou do Velké Británie.

Steamship Shieldhall – Podívejte se na město z paluby největšího britského parníku.

Mayflower Theatre – Nenechte si ujít některé z představení nejdéle působících britského divadla mimo Londýn.

Holy Rood Church – Prohlédněte si ruiny hezkého kostela, vybombardovaného za druhé světové války.

The Common  - Oddychněte si od ruchu města v parku s rybníkem, dětskými hřišti a pěšími a běžeckými stezkami.


Místa, která stojí za to vidět


Plavby z Southamptonu

Velká Británie, Francie, Portugalsko, Britské Panenské ostrovy, Svatý Martin, Antigua a Barbuda, Martinik ze Southamptonu na lodi MSC Virtuosa

Loď: MSC Virtuosa
Trasa: Velká Británie, Francie, Portugalsko, Britské Panenské ostrovy, Svatý Martin, Antigua a Barbuda, Martinik
Nalodění: Southampton, Velká Británie
Vylodění: Fort-de-France (Martinik), Zámořský departement Francie
Trvání: 15 nocí

Plavby do Southamptonu

Francie, Velká Británie z Le Havru na lodi MSC Virtuosa

Loď: MSC Virtuosa
Trasa: Francie, Velká Británie
Nalodění: Le Havre, Francie
Vylodění: Southampton, Velká Británie
Trvání: 1 noc