X Aktuální informace o provozu lodních společností »

Lerwick
Lerwick

Plavby v okolí

Lerwick / Velká Británie

Lerwick je hlavním městem a největším přístavem Shetlandských ostrovů, patřících Skotsku, ležících v Severním moři 200 kilometrů severovýchodně od Britských ostrovů. Lerwick je nejsevernějším a nejvýchodnějších městem Skotska a má asi 7 tisíc obyvatel.

Historie osídlení oblasti sahá až do doby před 3 tisíci lety, první sídlo s názvem Lerwick tady vzniklo ale až v 17. století jako obchodní rybářský přístav. Na počátku 18. století se Lerwick stal hlavním městem Shetlandských ostrovů a svou existenci založil na rybolovu. Dnes je velmi oblíbenou a rušnou destinací výletních lodí.

Lerwick se může pochlubit řadou historických kamenných budov, které lemují jeho hlavní ulici, Commercial Street. V polovině 17. století byla vybudována pevnost Charlotte, používaná později také jako vězení a celnice, která je dnes přístupná návštěvníkům.

Městská radnice byla vystavěna ve druhé polovině 19. století a uvnitř je možné prohlédnout si hezká vitrážová okna s významnými historickými postavami Shetlandských ostrovů. Z roku 1780 pochází typická historická rybářská bouda Böd of Gremista, která je dnes domovem zajímavého Shetlandského textilního muzea.

V Shetlandském muzeu si je možné prohlédnout řadu expozic na téma historie, geologie, přírody, raného osídlení ostrovů, rybářství, člunů a bohaté folklorní tradice Shetlandských ostrovů. Jen co by kamenem dohodil od Lerwicku, stojí na břehu stejnojmenného jezera Clickhimin Broch, kruhová kamenná stavba, kterou je možné najít jen ve Skotsku.

Lerwick je výborných výchozím místem pro průzkum Shetlandských ostrovů a jejich přírodních krás. Za návštěvu stojí městečko Scalloway na největším z ostrovů, Mainland, a ruiny hradu Scalloway z počátku 17. století. Oblíbeným výletním místem jsou ostrovy Burra, Východní a Západní, propojené mostem. Nabízí nádhernou přírodní scenérii, dramatické útesy a hezké pláže, stejně jako malebné rybářské vesničky, ve kterých jako by se zastavil čas.

Na ostrově Mousa se nachází nejlépe zachovaný kamenný broch ve Skotsku a za prohlídku určitě stojí také Jarlshof, jedno z nejúžasnějších archeologických nalezišť na Britských ostrovech. Na místě byly nalezeny artefakty, které se datují do doby železné, 3 tisíce let před naším letopočtem, prohlédnout si je tady možné také zříceninu opevněného domu Jarlshof ze 17. století.

Shetlandské ostrovy jsou domovem známých Shetlandských koní.

Místa, která stojí za to vidět

Commercial Street – Projděte se po hlavní ulici města, lemované vysokými, historickými kamennými budovami.

Böd of Gremista – Navštivte Shetlandské textilní muzeum, sídlící v bývalé rybářské boudě.

Shetland Museum – Zavítejte do muzea, které nabízí řadu expozic na téma historie Shetlandských ostrovů, jejich rybářské a folklorní tradice.

Broch of Mousa – Zajeďte si na ostrov Mousa a prohlédněte si nejlépe zachovanou kruhovou kamennou stavbu v celém Skotsku.

Scalloway – Navštivte největší sídlo hlavního ze Shetlandských ostrovů s půvabnou zříceninou hradu z počátku 17. století.

Jarlshof – Nenechte si ujít nejznámější prehistorické archeologické naleziště ve Skotsku s artefakty datujícími se až do doby železné 3 tisíce let před naším letopočtem.

Burra Isles – Obdivujte nádhernou přírodní scenérii, dramatické útesy a krásné pláže při návštěvě dvou ze Shetlandských ostrovů, propojených mostem.


Místa, která stojí za to vidět


Plavby do Lerwicku