X Aktuální opatření lodních společností proti šíření koronaviru »

Liverpool
Liverpool

Plavby v okolí

Liverpool / Velká Británie

V severozápadní části Anglie tam, kde se řeka Mersey vlévá do Irského moře, se rozkládá důležitý přístav a domov světoznámé hudební kapely Beatles, Liverpool. Město má asi půl milionu obyvatel.

Liverpool byl založen v roce 1207, ještě v polovině 16. století byl ale jen nevelkým sídlem s asi 500 lidmi. Výrazněji město začalo růst až na počátku 18. století, v 19. a 20. století pak bylo klíčovým obchodním i migračním přístavem: o jeho rozkvět se zasloužila průmyslová revoluce, v 19. století pak také irští přistěhovalci, kteří odsud následně vyplouvali hledat štěstí do Severní Ameriky. V té době bohatství Liverpoolu předčilo to londýnské a ne nadarmo si tak město vysloužilo přezdívku „New York Evropy“. Ve druhé světové válce byl Liverpool bombardován a poničen, dnes je multikulturním městem a oblíbenou turistickou destinací.

Liverpool nabízí zajímavý mix architektonických stylů od tudorovské architektury 16. století až po moderní výškové budovy a hned několik jeho částí figuruje také na seznamu UNESCO. Výbornou ukázkou viktoriánské architektury je dok Albert, soubor v polovině 19. století vystavěných budov ze železa a cihel. Ty dnes hostí restaurace, hotely a obchody, ale také několik muzeí. Mezi nimi jsou Námořní muzeum Merseyside s artefakty vztahujícími se k proslulému Titaniku, Mezinárodní muzeum otroctví, galerie umění Tate nebo The Beatles Story, představující cestu legendární kapely ke slávě.

Nejnavštěvovanější oblastí Liverpoolu je ikonické nábřeží Pier Head, na němž se vyjímá nejen socha Beatles, ale také trojice architektonických skvostů známá jako Tři grácie, jež jsou připomínkou zlaté éry města na přelomu 19. a 20. století.

Mezi nejstarší stavby Liverpoolu patří Speke Hall, panský dům z konce 16. století a jeden z posledních dochovaných dřevěných tudorovských domů v severní Anglii. Kdo se chce o minulosti města dozvědět víc, měl by navštívit teprve před několika lety otevřené Muzeum Liverpoolu.

Liverpool se může pochlubit hned dvěma katedrálami: Metropolitní a Anglikánskou, která patří mezi největší na světě. Nejvyšší budovou města je pak 140metrový mrakodrap West Tower, z jehož restaurace ve 34. patře jsou nádherné výhledy.

Přímo v areálu stadionu Anfield se nachází muzeum, z něhož budou nadšení hlavně fanoušci fotbalu. Ti se tady mohou zúčastnit také komentované prohlídky s průvodcem, která je zavede do míst, kam se jen tak někdo nepodívá.

Multikulturní Liverpool nabízí menu světových kuchyní. Za ochutnávku stojí chřest na mnoho způsobů, jehněčí nebo mořské plody. Specialitou Liverpoolu je scouse, dušené hovězí nebo jehněčí maso s kořenovou zeleninou, podávané s chlebem a červenou řepou či červeným zelím, zapité – jak jinak - lahodným liverpoolským pivem. 


Místa, která stojí za to vidět


Plavby do Liverpoolu