Newhaven (Edinburgh)
Newhaven (Edinburgh)

Plavby v okolí

Newhaven (Edinburgh) / Velká Británie

Newhaven je přístavní čtvrť skotského hlavního města Edinburghu, která se nachází cca 3 km na sever od centra města. Je to ideální výchozí bod pro poznávání krás Edinburghu.

Archeologické nálezy prokazují, že to bylo osídleno už před 8,5 tisíci lety. Na počátku našeho letopočtu se tady usadili Římané, po několika změnách vlády oblast v 10. století připadla Skotům a od té doby v jejich rukou už zůstala. V polovině 16. století bylo město poničeno anglickým útokem, v roce 1707 se pak oficiálně stalo součástí Spojeného království. Dnes je Edinburgh jedním z nejdůležitějších finančních, kulturních a intelektuálních center země a domovem asi půl milionu obyvatel.

Druhé největší město Skotska a hned po Londýnu druhé nejnavštěvovanější město Velké Británie leží na svazích vyhaslé sopky, známé jako Arturovo sedadlo. Jeho dominantou je překrásný středověký hrad, jehož historie sahá až do 12. století. Ulice Královská míle je středem Starého města s úžasným labyrintem alejí a dlážděných ulic, lemovaných muzei a kostely. Na jejím konci stojí palác Holyroodhouse, oficiální rezidence britské královny ve Skotsku. Nové město se může pochlubit krásnými gregoriánskými domy s terasami z 18. století. Staré i Nové město jsou zapsány na seznam UNESCO.

V Edinburghu sídlí celá řada muzeí a galerií. Skotské národní muzeum nabízí komplexní pohled na skotskou historii, Národní válečné muzeum pak na vyhrané i ztracené bitvy země. Muzeum města Edinburgh spravuje sbírku vztahující se k původu, dějinám a legendám města, Muzeum dětství pak kolekci historických hraček. Skotská národní galerie moderního umění pak zaujme hlavně zájemce o současné umění. Edinburská zoo je druhou nejnavštěvovanější atrakcí celého Skotska, populární je ale také královská jachta Britannia, vyřazená ze služby v roce 1997. Komu zbude čas, může vyrazit za hranice města, kde čeká překrásná krajina zvlněných kopců, křišťálově čistých jezer i dramatických hor.

Centrem nákupů je ulice Princess s řadou obchodů se suvenýry, kdo chce skotské hlavní město zažít po stránce gastronomické, neměl by zapomenout na ochutnávku whisky nebo národního jídla haggis, směsi ovčích vnitřností vařené v ovčím žaludku.


Místa, která stojí za to vidět