X Aktuální informace o provozu lodních společností »

Hong Kong
Hong Kong

Plavby v okolí

Hong Kong / Čína

Přesto, že je formálně součástí Číny, má Hong Kong speciální status a je takzvaným nezávislým teritoriem. Najdete ho v deltě Perlové řeky na jižním pobřeží Číny, kde ho ze tří světových stran omývá Jihočínské moře. Na poměrně kompaktním území tady žije přes 7 milionů lidí, což Hong Kong řadí mezi nejhustěji obydlená místa světa.

Po vítězství Británie nad Čínou v první opiové válce se stal Hong Kong britskou kolonií a za druhé světové války byl dočasně okupován Japonskem. V 80. letech minulého století začala jednání Británie s Čínou, která vyvrcholila tím, že byl Hong Kong vyhlášen speciálním administrativním územím, do značné míry nezávislým na politice centrální vlády. V rámci principu „jedna země, dva systémy“ si tak Hong Kong udržuje politický a ekonomický systém oddělený od Číny a velkou svobodu má také, co se týče navazování vztahů s ostatními státy.

Hong Kong je jedním z nejvýznamnějších finančních center světa s nízkým zdaněním a volným trhem a dlouhodobě se řadí mezi oblasti s vůbec nejsvobodnější ekonomikou. Je také přirozeným přístavem a jeho impozantní moderní architektura, které dominují supermoderní mrakodrapy, je známá po celém světě. Ročně sem zamíří na 28 milionů turistů, což ho řadí mezi jedny z vůbec nejnavštěvovanějších míst na zemi. Plánujete-li návštěvu, očekávejte vlhké subtropické klima s horkým a vlhkým létem s občasnými tajfuny, zimy jsou pak mírné a často i slunečné.

Pokud jde o kulturu, je Hong Kong často popisován jako místo, kde se Západ potkává s Východem, a orientální principy, jako je například umění feng šuej, tady berou pořád velmi vážně – běžně se setkáte se zrcadly, která mají odrážet zlé duchy, a nedivte se, když ve vašem hotelu bude chybět podlaží číslo 4 – připomíná totiž slovo smrt. Nudit se tady ale určitě nebudete: užijete si zábavní parky, parky se zvířaty, muzea, ale třeba i vystoupení hudební filharmonie.

Vyrazíte-li do Hong Kongu, budete chtít pravděpodobně obdivovat především jeho moderní architekturu. Hong Kong je považován za nejvertikálnější město světa – má přes 1 200 mrakodrapů a nejvíce budov vyšších než 150 metrů na světě. Třetinu ze 100 nejvyšších staveb planety najdete právě tady.

Protože oblast, ve které se Hong Kong rozkládá, je s výjimkou nejbezprostřednějšího okolí moře hornatá, je velká část neobydlená nebo dokonce chráněná jako přírodní rezervace, kam můžete uniknout, až už budete mít městského ruchu nad hlavu.

Místa, která stojí zato vidět

Mezinárodní obchodní centrum – Navštivte Sky100, vyhlídku na stém patře nejvyšší budovy Hong Kongu. Měří 484 metrů, má 108 pater a výhled z ní vám vezme dech.

Muzeum umění Hong Kongu – Jste-li příznivci umění, nenechte si ujít toto muzeum, které vystavuje především malby, ale také sochy umělců z Hong Kongu, Číny a dalších zemí.

Victoria Peak (The Peak) – Vyvezte se tramvají na nejvyšší horu ostrova Hong Kong a kochejte se panoramaty města z ptačí perspektivy.

Tian Tan Buddha (Big Buddha) – Vystoupejte k 34 metrů vysoké bronzové soše Buddhy. Socha byla postavena v 90. letech minulého století a má symbolizovat harmonický vztah mezi člověkem a přírodou.

Chin Lin – Načerpejte novou energii v ženském klášteře s pagodami a překrásnou zahradou s jezírky nedaleko centra města.

Tsim Sha Tsui – Projděte se po promenádě s muzei, obchody a restauracemi, kde to žije ve dne i v noci.

Mongkok – Nenechte si ujít jednu z hlavních nákupních oblastí Hong Kongu s jejími stánky s jídlem, malými obchůdky a tržišti, kde pořídíte všechno, na co si jen dokážete vzpomenout.


Místa, která stojí za to vidět


Plavby do Hong Kongu