X Aktuální opatření lodních společností proti šíření koronaviru »

Xiamen

Xiamen / Čína

Na jihovýchodním pobřeží Číny se na břehu úžiny, spojující Východočínské s Jihočínským mořem a oddělující zemi od Taiwanu, rozkládá Xiamen. Metropole v provincii Fujian, rozložená na pevnině a dvou ostrovech – Xiamen a Gulangyu, má přes 5 milionů obyvatel.

První osídlení existovalo na místě dnešního Xiamenu už v prvních staletích našeho letopočtu. Roku 1387 tady byla na ochranu před piráty vystavěna pevnost, která dala ostrovu, známému dříve jako Amoy, jeho dnešní jméno. V roce 1541 dorazili do oblasti Portugalci a mezi lety 1842 a 1912 bylo město pod britskou nadvládou. Hned na jejím počátku se přístav, považovaný v té době za jeden z nejlepších přirozených přístavů světa, otevřel zahraničnímu obchodu, na počátku 80. let 20. století se pak stal jednou z několika speciálních zón, přístupných zahraničním investicím. Dnes je město známé svým mírným klimatem, zajímavou kulturou a také relativně nízkým znečištěním ovzduší. Není tak divu, že si v minulých letech vysloužilo statut jednoho z k životu nejpříjemnějších čínských měst. 

Xiamen a okolní krajina jsou známé svou nádhernou scenérií. Centrum města se rozprostírá na stejnojmenném ostrově s hezkými plážemi, dlouhou nábřežní promenádou a zajímavou evropskou architekturou.

Buddhistický chrám Nanputuo se datuje do doby dynastie Qing a je jedním z nejvýznamnějších v celé provincii. Důležité poutní místo bylo několikrát zničeno a znovu vystavěno, dnes si tady návštěvníci mohou prohlédnout pěknou náboženskou architekturu a velké lotosové jezero. Milovníci přírody by si neměli nechat ujít procházku pěknou botanickou zahradou ve svazích hory, odkud se otevírají dech beroucí výhledy na město.

Jižně od xiamenské univerzity se nachází hezká písčitá pláž Baicheng, nad níž se k nebi vypíná pevnost Hulishan z konce 19. století s padesátkou kanonů z doby od 14. do 20. století i zajímavou historickou expozicí. Rozlehlý lázeňský rezort Xiamen Riyuegu pak nabízí odpočinek v desítkách horkých bazénů s různou teplotou vody, s nichž si vybere každý.

Jen 10 minut jízdy trajektem od hlavního ostrova leží Gulangyu. Ostrůvek byl v minulosti obýván hlavně Evropany a Japonci, dnes se může pochlubit klikatými uličkami lemovanými pěknými koloniálními vilami z viktoriánské doby a nádhernými plážemi, které jsou častým cílem denních výletů místních i turistů. Příznivci kultury mohou zavítat do Muzea klasického umění či Muzea klavírů, navazujícího na klasickou čínskou zahradu Shuzhuang na pobřeží. Na aktivně založené pak čeká výstup na vrchol hory Riguang, odkud jsou překrásné západy slunce.

Gastronomie Xiamenu byla ovlivněna blízkým Taiwanem a region je po celé Číně proslulý hlavně svým pouličním jídlem. Místní specialitou je červí želé, želatina vyráběná ze speciálního druhu mořského červa, a ideálním místem, kde ji ochutnat, jsou třeba početné stánky vesnice Zeng Cuo An na jižním pobřeží ostrova.


Místa, která stojí za to vidět