Puerto Quetzal
Puerto Quetzal

Plavby v okolí

Puerto Quetzal / Guatemala

Puerto Quetzal je největší tichomořský přístav Guatemaly, důležitý jak pro nákladní lodní přepravu, tak jako kotviště výletních lodí. Najdete ho asi kilometr od města Puerto San José, jehož roli v průběhu 20. století převzal.

Přístav samotný toho nemá turistům mnoho co nabídnout: kromě malého trhu, kde si od místních můžete koupit nejrůznější suvenýry a lokální rukodělné výrobky, tady nabízí občerstvení už jen místní restaurace a několik barů. Protože od Puerto Quetzal toho opravdu víc čekat nemůžete, lodní společnosti tuto destinaci často uvádějí pod názvem La Antigua Guatemala. To proto, že přístav Quetzal je často branou právě do tohoto podstatně zajímavějšího místa.

La Antiguu (nebo jen Antiguu) najdete asi 90 minut jízdy autobusem od přístavu v centrální vrchovině Guatemaly. Důvod, proč se sem pořádají exkurze, je nasnadě: výborně zachovaná barokem ovlivněná španělská architektura, stejně jako množství ruin koloniálních kostelů, díky kterým bylo město zapsáno na seznam UNESCO.

V překladu „starověká Guatemala“ se stala hlavním městem bývalého guatemalského království v roce 1543, a to pod názvem Santiago de los Caballeros. Rozhodli o tom španělští kolonizátoři a sídlem vojenské vlády byla Antigua po více než dvě století. Kolem jejího centrálního náměstí byly postaveny vládní budovy a kostely, jejichž pozůstatky tady najdete dodnes. V 18. století La Antigua zaznamenala hned několik zemětřesení, které ji závažně poškodily, a poté, co Guatemala v roce 1821 získala nezávislost, už město nikdy tolik neprosperovalo. Dnes je jedním z hlavních turistických center Guatemaly, kam se míří například i za čokoládou.

Na další exkurzi přímo z přístavu se můžete vypravit do Auto Safari Chapin, vzdáleného 70 kilometrů na severovýchod od přístavu. Safari bylo založeno v roce 1980 jako přírodní rezervace a dnes je největším zvířecím parkem a zoo v Guatemale. Část si můžete projít jako klasickou zoologickou zahradu po svých, část se lvy, žirafami, hrochy a dalšími zvířecími druhy je přístupná jen autem.

Asi 60 kilometrů severně od Puerto Quetzal na vás ve stínu čtyř majestátních sopek čeká 18jamkový golfový rezort La Reunion, kde se bude líbit nejen příznivcům tohoto moderního sportu, ale také milovníkům krásné tropické přírody.

Cestou z přístavu po okolí se nezapomeňte kochat kávovými plantážemi – Guatemala je hned po Kolumbii druhým největším producentem vysoce kvalitní kávy na světě a exkurze za poznáním jejího pěstování nebo zpracování v nabídce rozhodně nechybí. 

Místa, která stojí zato vidět

La Antigua – Obdivujte ruiny kostelů a překrásnou španělskou koloniální architekturu bývalého hlavního města guatemalského království, zapsaného na seznam UNESCO.

Muzeum čokolády Antigua – Naučte se připravit vlastní čokoládu a odneste si s sebou nejrůznější ručně dělané vzorky.

Auto Safari Chapin – Poznejte divokou přírodu v největším zvířecím parku a zoo v Guatemale.

La Reunion – Zahrajte si golf ve stínu majestátních vulkánů na 18jamkovém hřišti.

San Antonio Aquas Caliente – Seznamte se s procesem produkce té nejkvalitnější kávy v malém městečku nedaleko přístavu.

Kawilal Hot Springs – Relaxujte v horkých pramenech s vodou ohřívanou guatemalskou sopkou Pacaya.


Místa, která stojí za to vidět


Plavby do Puerto Quetzalu

USA, Mexiko, Guatemala, Kostarika, Panama, Kolumbie, Kajmanské ostrovy ze San Diega na lodi Radiance of the Seas

Loď: Radiance of the Seas
Trasa: USA, Mexiko, Guatemala, Kostarika, Panama, Kolumbie, Kajmanské ostrovy
Nalodění: San Diego, USA
Vylodění: Fort Lauderdale, USA
Trvání: 16 nocí