X Aktuální opatření lodních společností proti šíření koronaviru »

Akita / Japonsko

Na severozápadním pobřeží hlavního japonského ostrova, Honšú, se na břehu Japonského moře nachází na území stejnojmenné prefektury Akita. Město má přes 300 tisíc obyvatel.

Oblast dnešní Akity byla osídlena už před tisícovkami let, což dodnes připomíná archeologické naleziště Jizoden s pohřebními jámami a malým muzeem. V období Nara byl roku 733 založen hrad Akita, jehož roli centra ale později převzal hrad Kubota z počátku 17. století. V roce 1871 oficiálně vznikla dnešní prefektura, její centrum však bylo zničeno velkým požárem z roku 1886. Znovu vystavěná Akita vzkvétala: nemalou roli v tom hrálo objevení bohatých ropných nalezišť u jejích břehů, které dodnes patří mezi nejdůležitější v celé zemi.

Na konci druhé světové války bylo město bombardováno a silně poničeno, dnes je proslulé hlavně svým nevšedním letním festivalem, Kanto Matsuri. Jeho účastníci každý rok v srpnu balancují na svém těle – rukou, čele, ramenou nebo bocích - až 12metrové bambusové tyče ověšené nespočtem lampionů a tuto podívanou sleduje přes milion diváků z Japonska i ze zahraničí.

Na místě hradu Kubota z roku 1604 se dnes nachází park Senshu. Návštěvníci si tady kromě na jaře nádherně kvetoucích sakur mohou prohlédnout repliky částí původní pevnosti – vstupní bránu nebo věz -, která se řadí mezi jeden ze 100 nejhezčích hradů Japonska. Za krátkou zastávku jistě stojí také muzeum, věnované historii klanu Satake, původních majitelů hradu, nebo bývalý samurajský dům Kurosawa z období Edo.

Zájemci o dějiny by si neměli nechat ujít ani prohlídku hradu Akita, jehož velká část byla znovu vystavěna. Kdo dává přednost lidovým tradicím, bude nadšený z folklorního muzea, sídlícího v hezké budově bývalé banky z 20. století.

Město je vstupní branou do překrásné hornaté části země. Asi 70 kilometrů východně od Akity se rozkládá jezero Tazawa, se svými více než 420 metry nejhlubší v celém Japonsku, lákající svou překrásnou scenérií třeba k vyjížďce na kole. Po cestě k němu stojí za to zastavit se také v Kakunodate. Uličky staré části tohoto historického japonského města jsou lemované dřevěnými samurajskými rezidencemi, z nichž některé dnes hostí zajímavá muzea.

Necelou hodinu jízdy na sever se k nebi vypíná hora Kanpuzan s nádhernou vyhlídkou na Japonské moře i okolní vrcholky. Hornatá oblast Shirakami-Sanchi je domovem největšího původního bukového lesa ve východní Asii a byla zapsána na seznam UNESCO. Na aktivně založené návštěvníky tady čeká hustá síť snadných i náročných treků k vodopádům i na vrcholky jednotlivých hor.

Prefektura Akita je jednou z nejdůležitějších oblastí pěstování rýže v Japonsku, a tak není divu, že místní saké patří mezi nejlepší v zemi. Ochutnat se určitě vyplatí také místní specialitu kiritanpo, vařenou rýži napíchnutou na špejli a opečenou na grilu.