X Aktuální opatření lodních společností proti šíření koronaviru »

Hamada / Japonsko

Na jihozápadním pobřeží největšího japonského ostrova, Honšú, se na břehu Japonského moře rozkládá Hamada. Město v provincii Shimane má asi 60 tisíc obyvatel.

V roce 710 se Hamada stala hlavním městem nově vytvořené provincie Iwami a z této doby se do dnešních dnů zachovaly pozůstatky několika chrámů. Roku 1623 byl vystavěn hamadský hrad, obývaný až do roku 1866, Hamada v dnešní podobě však byla založena až v roce 1940. Dnes je důležitým přístavem a přímořským letoviskem s překrásnými bílými plážemi, vyhledávanými domácími i zahraničními turisty.

Nedaleko od centra města se na vrcholku kopce vypínají pozůstatky hamadského hradu, z něhož se zachovaly už jen brána a hradební zdi, od nichž jsou dnes nádherné výhledy do širokého okolí. Ty si zájemci mohou užít také z vrcholku 378 metrů vysoké hory Sankai s pěknou svatyní.

Milovníci podmořského života by si neměli nechat ujít návštěvu Aquas, největšího akvária západního Honšú, které je domovem 10 tisíc živočichů 400 druhů včetně běluh, tučňáků či létajících ryb. Nedaleko od něj se rozkládá Pobřežní park Iwami s 5 kilometry nádherných písčitých pláží a nespočtem příležitostí k relaxaci, koupání a vodním sportům.

K zajímavým geologickým formacím a fosíliím na pobřeží vede hezká procházka skrze pěší tunel a mořskou jeskyni s malou buddhistickou svatyní. Šintoistická svatyně Misumi je pak známý svými lány azalek, které ji obklopují každý rok na jaře.

Hamadské muzeum dětského umění vystavuje díla dětí z celého světa a zúčastnit se je tady možné nejrůznějších lekcí a workshopů, milovníci umění by si však neměli nechat ujít ani Umělecké muzeum Iwami Adachi, zaměřené na díla japonských autorů.

Asi hodinu jízdy severovýchodně od Hamady se nachází stříbrný důl Iwami Ginzan, kde se začalo těžit už v 1526. Největší japonský stříbrný důl byl uzavřen o téměř 400 let později, roku 1923, a dnes je zapsaný na seznamu UNESCO a navštěvovaný jako oblíbená turistická atrakce. Vede k němu 2,5kilometrový pěší trek, který je možné absolvovat také na kole.

Hamada je domovem jedinečného, pestrého tanečního divadla Iwami Kagura, zahrnujícího tradiční japonské hudební nástroje a nádherné kostýmy. Gastronomičtí nadšenci by pak měli zavítat do Rybího centrum Shimane, trhu s restauracemi nabízejícími čerstvé ryby, mořské plody a hlavně chobotnice, které Hamada dodává nejen na místní trh, ale také do zahraničí.