X Aktuální informace o provozu lodních společností »

Ishigaki
Ishigaki

Plavby v okolí

Ishigaki / Japonsko

Ve Východočínském moři v jihozápadní části prefektury Okinawa leží mezi Japonskem a Taiwanem ostrov Ishigaki. Jeho stejnojmenné hlavní město a přístav na jižním pobřeží má asi 50 tisíc obyvatel.

Ostrov Ishigaki je obchodním centrem a druhým největším ostrovem souostroví Yaeyama. Je známý svými nádhernými plážemi a výbornými podmínkami pro surfování, šnorchlování a potápění.

Seznámit se s historií ostrova, vzdáleného jen 300 kilometrů od Taiwanu, je možné v muzeu Yaeyama s bohatou sbírkou historických a kulturních artefaktů včetně dřevěných kanoí, hrnčířských výroků nebo tradičních oděvů. Japonsko je tradičně spojené se samuraji a kdo chce, může na Ishigaki obdivovat (bohužel jen zvenčí) Miyara Dunchi, rezidenci v samurajském stylu z roku 1819 i její hezkou zahradu.

Národní park Iriomote-Ishigaki, zahrnující také sousední ostrov, chrání vzácné modré korály útesu Shiraho. Jeho součástí je také hora Omoto ve vnitrozemí, nejvyšší vrchol celé prefektury, který spolu s okolními hřebeny pokrytými hezkou džunglí nabízí kilometry pěších treků.

Tamatorizaki na severovýchodním pobřeží ostrova nabízí vyvýšenou pozorovatelnu, odkud jsou překrásné výhledy na mys Tamatori, moře a korálový útes pod jeho hladinou.

Překrásná zátoka Kabira je ideálním místem pro ty, kteří chtějí objevovat život pod mořskou hladinou: budou-li mít trochu štěstí, mohou se těšit například i na majestátní a elegantní rejnoky manta. Jednou z nejhezčích pláží ostrova a nejlepší na šnorchlování je Yonehara, nejkrásnější písečnou pláží je kilometr dlouhá Sukuji.

Milovníci přírody by si neměli nechat ujít návštěvu poloostrova Hirakubo v severní části ostrova: břehy řeky Fukido tady lemují hezké mangrovové porosty a dobrým způsobem, jak je prozkoumat, je třeba vyjížďka na kajaku. Od romantického majáku poloostrova jsou také nádherné výhledy. Palmový háj Yonehara je protkaný sítí pěších cest lemovaných mnoha druhy palem včetně vysoké a na ostrově původní palmy Yaeyama.

Veřejný trh Ishigaki prodává místní produkci, čerstvé maso nebo piperchi, jedinečné koření ostrova. Kdo si chce domů odvézt hezký a typický suvenýr, může zvolit třeba unikátní a světově proslulou keramiku studia Ishigaki-yaki.

Kuchyně Ishigaki je výsledkem prolínání kultur a od gastronomie hlavních japonských ostrovů je velmi odlišná. Na své si tady přijdou hlavně milovníci masa, kteří mohou ochutnat například tonsoku, prasečí nožky, mimingu, povařené a na tenko nakrájené prasečí uši smíchané s miso nebo arašídovou omáčkou, či rafute, do měkka uvařenou měkkou část prasečího břicha.

Místa, která stojí za to vidět

Yaeyama Museum – Nahlédněte do zajímavé historie a kultury ostrova a prohlédněte si dřevěné kánoe nebo tradiční oděv jeho obyvatel.

Iriomote-Ishigaki National Park – Nechte se uchvátit nádhernou přírodou korálového útesu pod hladinou moře i překrásného deštného lesa ve vnitrozemí.

Mount Omoto – Vyrazte na pěší trek hornatou krajinou středu Ishigaki s nejvyššími vrcholky celé provincie, pokrytými hustou džunglí.

Yonehara Palm Tree Groves – Projděte se ve stínu hezkého háje s několika druhy palem včetně vysoké a pro ostrov původní Yaeyamy.

Hirakubo Peninsula – Zavítejte do severovýchodního cípku ostrova s romantickým majákem a při vyjížďce na kajaku prozkoumávejte mangrovové porosty řeky Fukido.

Tamatorizaki Observation Point – Nechte se okouzlit překrásnými výhledy na poloostrov Hirakubo a křišťálově čisté moře s korálovým útesem.

Kabira Bay – V nádherné zátoce objevujte se šnorchlem nebo bombou na zádech pestrý život pod mořskou hladinou.


Místa, která stojí za to vidět