X Aktuální opatření lodních společností proti šíření koronaviru »

Kushiro

Plavby v okolí

Kushiro / Japonsko

Na jihovýchodním pobřeží japonského ostrova Hokkaido se na pobřeží Tichého oceánu rozkládá přístav Kushiro. Město má asi 175 tisíc obyvatel a je největším ve východní části ostrova.

V roce 1899 se Kushiro otevřelo zahraničnímu obchodu a ve 20. letech 20. století se přístav stal důležitým především díky komerčnímu rybolovu. Dnes zůstává jedním z nejvýznamnějších rybářských přístavů severního Japonska a je také častou zastávkou výletních lodí na Hokkaidu.

Kushiro, rozložené na obou březích stejnojmenné řeky a (ne nadarmo) známé také jako „město mlhy“, je proslulé obrovskou bažinou, rozkládající se za jeho branami. Největší mokřad v zemi je chráněn v rámci Národního parku Kushiro-shitsugen a je domovem jelenů, mořských orlů a elegantních jeřábů mandžuských. Od vyhlídky se zajímavou expozicí a spoustou informací na téma mokřadů vede kruhový trek, který nabízí nádherné výhledy.

Komu se nepodaří zahlédnout ohroženého jeřába přímo v bažině, má možnost prohlédnout si jej v místní rezervaci, kde se starají o udržení jeho populace.

Unikátní budova v přístavu nabízí hezké restaurace a obchody se suvenýry a za návštěvu určitě stojí i malá botanická zahrada Ever Green Garden (EGG). Zájemci o umění by měli nahlédnout do uměleckého muzea s širokou sbírkou obrazů, fotografií a soch místních umělců, sídlící v budově připomínající jeřába s roztaženými křídly. Most Nusamai přes řeku Kushiro se může pochlubit romantickým nočním osvětlením a bronzovými sochami, symbolizujícími čtyři roční období.

Scénické kráterové jezero Akan je centrem národního parku stejného jména a domovem vzácné řasy, která na něm vytváří zvláštní zelené koule, nezřídka kdy velké jako fotbalový míč. Oblíbené jsou tady projížďky na loďkách a také relaxace v horkých pramenech, jichž je v okolí jezera hned několik. V muzeu Ainu Koten si zájemci mohou prohlédnout repliku vesnice nebo se zúčastnit folklorních vystoupení původních obyvatel Hokkaida.

Mys Aikappu, vypínající se na zátokou Akkeshi, jen co by kamenem dohodil na východ od Kushira, je proslulý svojí hezkou přírodou a překrásnými výhledy na oceán.

Nejen milovníci ryb by si neměli nechat ujít návštěvu tržnice Washo. Pochoutkou, kterou stojí za to v Kushiru ochutnat, je katte-don, miska rýže se směsí čerstvých mořských plodů. Kushiro je známé také jako místo zrodu smaženého kuřete „na hokkaidský způsob“, nebo speciálních „kushirských“ nudlí ramen.