X Aktuální opatření lodních společností proti šíření koronaviru »

Miyako-jima
Miyako-jima

Plavby v okolí

Miyako-jima / Japonsko

V Jihočínském moři leží mezi Japonskem a Taiwanem největší ostrov souostroví Miyako, Miyako-jima, spadající pod prefekturu Okinawa.

Nejjižnějším a zároveň nejvýchodnějším místem ostrova je mys Higashi-hennazaki, známý pro svoji nádhernou přírodu a scenérii, které jej zařadily na seznam jedněch z nejkrásnějších míst celého Japonska.  Na konci 2 kilometry dlouhého a až 200 metrů širokého výběžku stojí hezký, 43 metrů vysoký maják z roku 1967, od něhož jsou nádherné – bezmála kruhové – výhledy. Komu nevadí si přivstat, může odsud obdivovat magické východy slunce.  

Rovinatý ostrov je z velké části pokryt poli s cukrovou třtinou. Jeho největším a hlavním městem je Miyakojima s asi 5 tisíci obyvateli a několika bary a restauracemi. Zájemce o historii potěší hrob Nakasone Toyumyai, který ostrovu vládl v 16. století, hezká je ale také tropická zahrada, založená už roku 1967. Dnes tady na návštěvníky čekají procházky lemované 1 600 druhy rostlin a stromů z Taiwanu, Japonska a celé jihovýchodní Asie.

Ostrov je známý jedněmi z nejkrásnějších pláží celého Japonska, které jsou také jeho největší atrakcí. Dlouhé pásy bílého písku lákají k relaxaci a koupání, korálové útesy a jejich pestrý podmořský život potom k potápění nebo šnorchlování. Vhodnou ke koupání a vodním sportům je 7kilometrová pláž Maehama s nádhernými západy slunce. Joshino je pak nejlepší šnorchlovací pláží na ostrově a za to určitě stojí i krátká procházka napříč písečnými dunami na pláž Sunayama s bílým pískem, křišťálově čistou vodou a zajímavými skalními formacemi. Oblíbenou aktivitou ostrova je plavání s mořskými želvami, kterým je místní moře domovem.

Pro koho by snad bylo moře příliš studené, může vyrazit relaxovat do lázní Shigira Ougon, nejjižnějšího onsenu celého Japonska.

Kdo ostrov navštíví v devátém měsíci lunárního kalendáře, neměl by si nechat ujít unikátní festival Paantu. Tři muži odění do trávy, listů a bláta obchází město a domy, auta i lidi označují blátem a na celý následující rok jim tak přináší štěstí a prosperitu. 

Hezkým suvenýrem na památku bude určitě Miyako jofu, místní ručně tkaná textilie z vlákna asijské tropické byliny, vyráběná už od druhé poloviny 16. století. Pro gurmány si Miyako-jima připravila vynikající hovězí, které se jim doslova rozplyne na jazyku, goya chanpuru, fritovaný hořký meloun, nebo nudle soba, japonské nudle ne nepodobné špagetám.


Místa, která stojí za to vidět