Miyako-jima
Miyako-jima

Plavby v okolí

Miyako-jima / Japonsko

V Jihočínském moři leží mezi Japonskem a Taiwanem největší ostrov souostroví Miyako, Miyako-jima, spadající pod prefekturu Okinawa.

Nejjižnějším a zároveň nejvýchodnějším místem ostrova je mys Higashi-hennazaki, známý pro svoji nádhernou přírodu a scenérii, které jej zařadily na seznam jedněch z nejkrásnějších míst celého Japonska.  Na konci 2 kilometry dlouhého a až 200 metrů širokého výběžku stojí hezký, 43 metrů vysoký maják z roku 1967, od něhož jsou nádherné – bezmála kruhové – výhledy. Komu nevadí si přivstat, může odsud obdivovat magické východy slunce.  

Rovinatý ostrov je z velké části pokryt poli s cukrovou třtinou. Jeho největším a hlavním městem je Miyakojima s asi 5 tisíci obyvateli a několika bary a restauracemi. Zájemce o historii potěší hrob Nakasone Toyumyai, který ostrovu vládl v 16. století, hezká je ale také tropická zahrada, založená už roku 1967. Dnes tady na návštěvníky čekají procházky lemované 1 600 druhy rostlin a stromů z Taiwanu, Japonska a celé jihovýchodní Asie.

Ostrov je známý jedněmi z nejkrásnějších pláží celého Japonska, které jsou také jeho největší atrakcí. Dlouhé pásy bílého písku lákají k relaxaci a koupání, korálové útesy a jejich pestrý podmořský život potom k potápění nebo šnorchlování. Vhodnou ke koupání a vodním sportům je 7kilometrová pláž Maehama s nádhernými západy slunce. Joshino je pak nejlepší šnorchlovací pláží na ostrově a za to určitě stojí i krátká procházka napříč písečnými dunami na pláž Sunayama s bílým pískem, křišťálově čistou vodou a zajímavými skalními formacemi. Oblíbenou aktivitou ostrova je plavání s mořskými želvami, kterým je místní moře domovem.

Pro koho by snad bylo moře příliš studené, může vyrazit relaxovat do lázní Shigira Ougon, nejjižnějšího onsenu celého Japonska.

Kdo ostrov navštíví v devátém měsíci lunárního kalendáře, neměl by si nechat ujít unikátní festival Paantu. Tři muži odění do trávy, listů a bláta obchází město a domy, auta i lidi označují blátem a na celý následující rok jim tak přináší štěstí a prosperitu. 

Hezkým suvenýrem na památku bude určitě Miyako jofu, místní ručně tkaná textilie z vlákna asijské tropické byliny, vyráběná už od druhé poloviny 16. století. Pro gurmány si Miyako-jima připravila vynikající hovězí, které se jim doslova rozplyne na jazyku, goya chanpuru, fritovaný hořký meloun, nebo nudle soba, japonské nudle ne nepodobné špagetám.


Místa, která stojí za to vidět


Plavby do

Čína, Tchaj-wan, Japonsko na lodi Norwegian Spirit

Loď: Norwegian Spirit
Trasa: Čína, Tchaj-wan, Japonsko
Nalodění: Hong Kong, Čína
Vylodění: Tokio, Japonsko
Trvání: 12 nocí

Japonsko, Tchaj-wan na lodi Costa neoRomantica

Loď: Costa neoRomantica
Trasa: Japonsko, Tchaj-wan
Nalodění: Fukuoka, Japonsko
Trvání: 7 nocí

Japonsko, Tchaj-wan na lodi Costa neoRomantica

Loď: Costa neoRomantica
Trasa: Japonsko, Tchaj-wan
Trvání: 8 nocí