X Aktuální opatření lodních společností proti šíření koronaviru »

Miyazaki

Plavby v okolí

Miyazaki / Japonsko

Na jihovýchodním pobřeží japonského ostrova Kjúšú se na břehu severního Tichého oceánu rozkládá Miyazaki. Hlavní město stejnojmenné prefektury má asi 400 tisíc obyvatel a je oblíbenou destinací domácích i zahraničních turistů.

Miyazaki bylo oficiálně založeno v roce 1924, historie jeho osídlení sahá ale do doby podstatně dřívější. Připomínají ji mimo jiné pohřební hromady Ikimen, o nichž a dalších starodávných praktikách se zájemci mohou dozvědět více v místním návštěvnickém centru.

Centrem mírového parku Heiwadai-koen je 37 metrů vysoký památník Hakko Ichiu (nazývaný také věž Heiwadai), vystavěný v roce 1940 imperialistickým režimem Showa tam, kde podle legendy stával palác císaře Jimmu. Mytickému prvnímu japonskému císaři je zasvěcena také svatyně Miyazaki v centru města.

Nejen rodinám s dětmi se bude líbit v Zoologické zahradě Phoenix, kde si kromě šimpanzů, slonů nebo plameňáků mohou prohlédnout také jezero Misogi-ike, podle legendy místo zrození sluneční bohyně Amaterasu.

Jen co by kamenem dohodil na jih od města, leží ostrov Aoshima se stejnojmennou svatyní, kde si návštěvníci mohou užít nejen hezkou pláž, ale také zajímavé skalní formace, známé jako Ďáblova valcha. Za prohlídku pak určitě stojí také pěkná Subtropická botanická zahrada.

Nahlédnout do historie, tradic, ale také přírody oblasti je možné v nevelkém, ale skvělém prefekturálním muzeu, kdo dává přednost sportu, měl by si odpálit pár míčků na golfovém hřišti amerického profesionálního hráče Toma Watsona. Pobřežní město nabízí také hned několik pěkných pláží – mezi nimi Kisakihama, Aoshima nebo Shirama -  s výbornými podmínkami pro surfování po celý rok.

Necelou hodinu jízdy na jih od Miyazaki stojí Sun Messe Nichinan, tematický park se sedmi replikami soch moai z Velikonočního ostrova, ještě kousek dál pak Udo, překrásná šintoistická svatyně vybudovaná na dramatickém útesu přímo nad mořem.

Miyazaki se může pochlubit nespočtem veřejných lázní, onsenů, skvělých pro relaxaci po náročném dni, a nabízí také celou řadu specialit: gurmáni se tak mohou těšit například na hovězí Miyazaki, výtečné mango nebo japonskou pálenku shochu. Za ochutnávku stojí sushi závitky plněné salátem, krevetami a majonézou nebo sýrové knedlíky manju, pochoutka původem z Miyazaki, proslulá dnes po celé zemi.