X Aktuální opatření lodních společností proti šíření koronaviru »

Shimizu
Shimizu

Plavby v okolí

Shimizu / Japonsko

Ještě než se v roce 2003 stalo součástí Shizuoky, bylo Shimizu samostatným přístavním městem, rozprostírajícím se od pobřeží tichomořské zátoky Suruga až po hory ve vnitrozemí. Díky okouzlujícím výhledům na horu Fudži, kterými se odsud můžete kochat, patří Shimizu k jedněm z nejkrásnějších přístavů Japonska.

První zmínky o přístavu Shimizu je možné najít už v nejstarších japonských historických textech, pocházejících z 8. století z období Nara. Díky své výhodné poloze bylo město již od počátku přístavem, který nabyl na významu začátkem 17. století, kdy si ho za místo, kde stráví poslední léta svého života, vybral Tokugawa Ieyasu. V roce 1899 se Shimizu otevřelo obchodu s USA a Velkou Británií a stalo se mezinárodním obchodním přístavem především pro export zeleného čaje z oblasti Shizuoky.

Kromě Fuji, která byla v roce 2013 zapsána na seznam Světového dědictví UNESCO, přehlíží Shimizu také překrásný borovicový háj Miho-no-Matsubara a pláž s černým pískem, táhnoucí se celých sedm kilometrů podél pobřeží.

Kromě přírodních krás je však město významné také svým bohatým kulturním dědictvím navázaným na zakladatele šógunátu Edo, Tokugawa Ieyasu. S fascinujícím životem a činy této významné historické postavy se dnes můžete seznámit prostřednictvím řady nádherných staveb, jakými jsou například svatyně Kunozan Toshogu a Shizuoka Sengen nebo hradní park Sumpu.

Na své si tady přijdou i ti, kterým se na historické artefakty nestačí jen dívat: v Sumpu Takumi-shuku si mohou vyrobit tradiční Suruga bambusové, barvené nebo lakované výrobky, charakteristické pro oblast Shizuoky.

S-Pulse Dream Plaza je nákupní a zábavní centrum Shimizu s miniaturním tematickým parkem, zasvěceným světově proslulé anime Chibi Maruko-chan, vytvořené místním umělcem. Mezi další atrakce patří kino a obrovské ruské kolo, odkud jsou skvělé výhledy na zátoku Suruga.

Po dni stráveném obdivováním nádherných scenérií není lepší způsob, jak načerpat novou energii, než občerstvit se místními specialitami. Dejte si šálek prémiového čaje ze Shizuoky a vyskytnete-li se tady v sezóně (od konce dubna do začátku října), ideálně si ho nejdřív na některé z plantáží vlastnoručně nasbírejte. Osudovou chybou by při návštěvě Shimizu bylo neochutnat ty nejčerstvější dary moře. Prodají vám je třeba na trhu Kashi-no-Ichi. Kromě tuňáka, kterého tady uloví nejvíce z celého Japonska, si dejte třeba sakura krevetu (malou a křupavou, která je k dostání jen tady) nebo mladé sardinky, jimž se tady říká shirasu.

Místa, která stojí za to vidět

Miho no Matsubara – Projděte se unikátním pobřežním borovým hájkem a obdivujte Hagoromo-no-Matsu, borovici, o které se říká, že tady na zem sestoupila nebeská panna.

Kunozan Toshogu Shrine – Vyjeďte lanovkou k překrásné svatyni, která byla postavena na počest Tokugawa Ieyasu, prvního šóguna šógunátu Edo.

Nihondaira Ocha Kaikan – Nejdřív si ho na plantáži vlastnoručně nasbírejte a pak si vychutnejte šálek vynikajícího místního čaje.

Kashi-no-Ichi Market – Nenechte si ujít trh, kde se prodávají ty nejčerstvější mořské plody, které vám město může nabídnout.

Fujisan Hongu Sengentaisha Shrine – Obdivujte stovky let starou svatyni vybudovanou k uchlácholení božstev hory Fudži, o kterých se věřilo, že způsobují sopečné erupce.

S-Pulse Dream Plaza – Pobavte se a občerstvěte v nákupním a zábavním centru s tematickým parkem, ruským kolem a výbornými sushi restauracemi.

Shimizu Sushi Museum – Navštivte unikátní muzeum s detailními informacemi a modely slavného japonského pokrmu.


Místa, která stojí za to vidět


Plavby do Shimizu, Japan