X Aktuální opatření lodních společností proti šíření koronaviru »

Niigata

Plavby v okolí

Niigata / Japonsko

Na západním pobřeží největšího japonského ostrova, Honšú, leží na břehu Japonského moře Niigata. Hlavní a nejlidnatější město stejnojmenné prefektury má asi 800 tisíc obyvatel.

Oblast Niigaty byla osídlena už odpradávna, velká část stávajícího města byla ale dlouhou dobu pod hladinou moře. Roku 647 tady byla údajně vystavěna pevnost a v 16. století byl v ústí řeky Shinano založen přístav a region prosperoval. Ve druhé polovině 19. století se Niigata stala jedním z pěti otevřených přístavů, na konci druhé světové války pak plánovaným cílem pro shození atomové bomby, která nakonec dopadla na Nagasaki. Roku 1955 byla velká část centra města zničena požárem, v roce 1964 pak Niigatu zasáhlo silné zemětřesení. Dnes je město důležitým přístavem a zajímavou turistickou destinací.

Prohlídku Niigaty je možné začít hezkou procházkou kolem Shinato, nejdelší japonské řeky, na jaře lemované nádherně kvetoucími třešněmi a tulipány na pozadí proslulého mostu Bandai. Kdo se chce na město podívat z jiné perspektivy, může vyrazit na vyhlídkovou plavbu na palubě vodního autobusu.

Historické městské muzeum seznamuje s dějinami města a zahrnuje několik chráněných staveb, mezi nimi například Celní dům z 19. století, Muzeum severní kultury se pak zaměřuje na pěstování rýže a jeho součástí je i nádherná japonská zahrada.

Zájemci o život moří mohou navštívit akvárium Marinepia Nihokai, které je domovem delfínů, tučňáků nebo lachtanů. Kdo dává přednost rostlinám, neměl by si nechat ujít prohlídku hezké botanické zahrady se širokou sbírkou třešní, jehličnanů i aromatických bylin, nebo parku Carillon v Tsukioce s expozici mečů.

Jižně od Niigaty se ve svahu hory Yahiko rozkládají horké prameny Iwamuro a rodiště Echigo, první gejši prefektury, jejichž historie sahá až do doby před 300 lety. Jen 10 minut jízdy odsud pak stojí překrásná šintoistická svatyně Yahiko z roku 1916, známá jako místo, kde hledat lásku a štěstí.

Necelých 50 kilometrů od břehů Niigaty leží v Japonském moři ostrov Sado, bývalé útočiště politických disidentů, dnes pěkná výletní destinace s hezkými rybářskými vesničkami, zelenými kopci a úchvatným skalnatým pobřežím.

Niigata je obklopena rýžovými poli, produkujícími kvalitní produkci, ceněnou v celé zemi, a tak není divu, že je také domovem řady palíren tradičního japonského nápoje, saké. Za ochutnávku samozřejmě stojí místní sushi nebo tare katsu donburi, pořádná porce rýže se smaženou, ve strouhance obalenou kotletou nakrájenou na plátky, podávaná se sladkokyselou omáčkou. K dostání jsou například na mole Bandai, které hostí největší rybí trh na pobřeží Japonského moře.