Sendai

Sendai / Japonsko

Na východním pobřeží největšího japonského ostrova, Honšú, se ve stejnojmenné zátoce na břehu severního Tichého oceánu rozprostírá Sendai. Město v regionu Tohoku a hlavní město prefektury Miyagi má přes milion obyvatel a je největším japonským městem severně od Tokia.

Oblast dnešního Sendai byla osídlena už před 20 tisíci lety, město samotné však bylo založeno v roce 1600 samurajským lordem Date Masamune. Roku 1887 byla otevřena železnice, která Sendai spojila s Tokiem, za druhé světové války pak bylo město bombardováno americkou armádou a velká část jeho historického centra při tom lehla popelem. V březnu 2011 oblast zasáhlo silné zemětřesení následované ničivou tsunami, která za sebou nechala velké škody a tisíce obětí.  

Dnes se Sendai, které ročně navštíví přes 2 miliony turistů, často přezdívá „Město stromů“. Ne nadarmo: jeho nejznámější ulice - Jozenji-Dori a Aoba-Dori – jsou lemované každoročně v prosinci nádherně osvětlenými japonskými stromy zelkova.

Už na počátku 17. století byl pro lorda Date Masamune vystavěn hrad Sendai, od jehož pozůstatků na vrcholu hory Aoba jsou hezké výhledy na město. Ty si zájemci mohou užít také ze sochy Daikannon, znázorňující bohyni milosrdenství Nyoirin Kannon. V roce 1991 dokončená skulptura měří 100 metrů a patří mezi jedny z nejvyšších na celém světě.

Už v roce 1607 byla vybudovaná nádherná šintoistická svatyně Osaki Hachimangu, ze stejné doby pak pochází také buddhistický chrám Matsu Kokubun-ji, jehož historie však sahá až do 8. století. Ještě starší jsou pak hrobka Tomizuka z konce 4. či počátku 5. století a naleziště Tomizawa, kde byly odkryty pozůstatky lidského osídlení z doby před 20 tisíci lety. Dnes tady na návštěvníky čeká zajímavé muzeum, kde mohou nahlédnout do života v poslední době ledové.

Na dějiny a kulturu období Edo se zaměřuje Městské muzeum Sendai, kde je mimo jiné k vidění také samurajská zbroj lorda Masamune, milovníci umění by si pak neměli nechat ujít návštěvu bývalého domu slavného japonského lyrika Doi Bansui nebo Uměleckého muzea Miyagi, největšího ve městě.

Ideálním místem pro odpočinek od památek jsou horké prameny Akiu a Sakunami. U Akiu se nachází také překrásný vodopád, stejně jako v kaňonu Futakuchi, kde je možné prohlédnout si také čedičové sloupy Banji. Kaňon Rairai stojí za to navštívit na podzim, kdy tady listy stromů hrají všemi barevnými odstíny, stejně jako v Sakunami, kde zase na jaře nádherně kvetou sakury.

Sendai je místem zrodu hned několika japonských specialit jako jsou gyutan, (většinou) grilovaný hovězí jazyk, hiyashi chuka, studené čínské nudle, nebe robatayaki, grilované maso na japonský způsob. Kdo má chuť na sladké, měl by vyzkoušet zundamochi, rýžové kuličky podávané se sladkou, sytě zelenou pastou ze sojových bobů.


Místa, která stojí za to vidět