X Aktuální informace o provozu lodních společností »

Sihanoukville
Sihanoukville

Plavby v okolí

Sihanoukville / Kambodža

Známý také jako Kampong Som („Měsíční“, nebo také „Šivův přístav“), Sihanoukville je přímořské a hlavní město stejnojmenné provincie, rozkládající se v jihozápadní části Kambodži na pobřeží Thajského zálivu.

Město nese jméno bývalého kambodžského krále Norodoma Sihanouka a s širším okolím má necelých 300 tisíc obyvatel. Rychle rostoucí počet lidí, a to nejen místních, ale i ze zahraničí, přispívá k tomu, že Sihanoukville je jedním z kulturně nejrozmanitějších a nejdynamičtějších center Kambodži.

Sihanoukville je město velmi mladé: oficiálně vzniklo v roce 1955 spolu s jediným hlubokomořským přístavem země.

Koncem 17. století Kambodža ztratila kontrolu nad řekou Mekong ve prospěch Vietnamu, a proto nabyla oblast Kampong Som na významu. Mezi lety 1863-1954 kontrolovala Kambodžu spolu s Vietnamem a Laosem francouzská koloniální vláda a k rozvoji oblasti kolem dnešního Sihanoukville nebyl žádný důvod. Ten přišel až poté, co země získala nezávislost a znovu tak přišla o přístup ke strategickému Mekongu.

V roce 1955 začala společnými silami Francie a Kambodži výstavba přístavu. Po pádu Rudých Khmerů, kteří zemi vládli mezi lety 1975-79, se Kambodža znovu otevřela světu a přístav nabýval na důležitosti. V roce 1993 byl na východ od něj založen Národní park Ream a od konce 20. století se rychle rozvíjí turismus.

Sihanoukville se od ostatních měst Kambodži výrazně liší a vinou pozdního založení a dramatických historických událostí tady nenajdete téměř žádné stavby, které by stály za zmínku. Kvůli léta trvající občanské válce v 70. letech nebyla většina ambiciózních architektonických plánů realizována a dnes jsou budovy ve městě ryze moderní a funkční. Uprostřed centrálního kruhového objezdu najdete obrovskou sochu Zlatých lvů, která se stala symbolem města.

Od chrámu Wat Leu jsou nádherné výhledy na město a pobřeží a u Wat Krom si zase můžete prohlédnout nespočet zlatých soch Buddhy.

Pobřežní části města jsou téměř kompletně pokryty nádhernými bílými písčitými plážemi, které jsou největší devízou Sihanoukville. 3 kilometry dlouhá pláž Ochheuteal je lemována hotely a restauracemi a velmi populární mezi turisty je i pláž Serendipity, která na ni navazuje. Pláž Otres měří 4,6 kilometrů a v porovnání s ostatními je čistší a klidnější, a je proto oblíbená především návštěvníky ze západu.  

Nedaleko od pobřeží Sihanoukville leží řada malých ostrovů. Těmi největšími jsou Koh Rong a o něco menší Koh Rong Sanloem. Najdete tady nádherné pláže a pod mořskou hladinou bohatý život, který sem láká příznivce šnorchlování a potápění. 

 

Místa, která stojí za to vidět

Otres Beach – Relaxujte a opalujte se na 4,6 kilometrů dlouhé bílé písečné pláži, užijte si klidného moře a pochoutek, které servírují místní restaurace.

Kbal Chhay Waterfall – Zchlaďte se ve vodopádu vzdáleném asi 45 minut hrbolaté jízdy od města.

Wat Leu Temple – Odpočiňte si od ruchu města a pokochejte se výhledy od nádherně zdobeného buddhistického chrámu.

Phsar Leu Market – Ztraťte se v úzkých uličkách tradičního trhu, nakupujte s místními čerstvé ovoce, ryby a mořské plody, oblečení nebo šperky, dejte si něco dobrého k jídlu, anebo se dokonce nechejte ostříhat.

Wat Krom Temple – Navštivte překrásný chrám s nespočtem zlatých soch Buddhy.

Ream National Park – Projeďte se na člunu mezi mangrovovými porosty až do ústí Thajského zálivu a udělejte si výlet džunglí, kterou obývá na 150 druhů ptáků.


Místa, která stojí za to vidět


Plavby do Sihanoukville