X Aktuální opatření lodních společností proti šíření koronaviru »

Ko Samui
Ko Samui

Plavby v okolí

Ko Samui / Thajsko

U východního pobřeží thajské pevninské šíje Kra se v Thajském zálivu asi 35 kilometrů od Surat Thani rozkládá Ko Samui. Po Phuketu druhý největší ostrov země je součástí souostroví Chumphon a má přes 60 tisíc obyvatel.

Ko Samui byl poprvé osídlen asi před 15 staletími, kdy sem dorazili rybáři z Malajského poloostrova a jižní Číny, a až do konce 20. století byl jen izolovaným ostrovem s omezeným spojením s pevninskou částí země. Dnes je Ko Samui stále populárnější turistickou destinací, známou svými palmami lemovanými plážemi, kokosovými plantážemi a bohatým životem pod mořskou hladinou. 

Příznivci náboženské architektury si na Ko Samui přijdou na své. Na malém ostrůvku spojeném s pevninou stojí chrám Wat Phra Yai, jehož dominantou je 12metrová zlatá socha Velkého Buddhy, od níž jsou nádherné výhledy. Jen co by kamenem dohodil severně odsud, se nachází barevný chrám Wat Plai Laem s hezkým jezerem a 18rukou sochou Gyan Yin, bohyně milosrdenství. Největší atrakcí buddhistického chrámu Wat Khunaram v jižní části ostrova je pak mumifikovaný mnich Luang Pordaeng, který zemřel před více než 20 lety.

Ostrov je domovem nespočtu nádherných písčitých pláží. Lamai na jihovýchodním pobřeží je známá svými dech beroucími východy slunce, jižně odsud pak návštěvníci najdou jednu z největších přírodních atrakcí ostrova. Dvojice skalních útvarů připomíná mužské a ženské genitálie, a byla proto pojmenovaná Dědečkova a Babiččina skála.

Vnitrozemí Ko Samui je hornaté a pokrývá ho hustý deštný prales. Nejvyšší vrchol, Khao Pom, se vypíná do výšky 635 metrů nad mořem a pěkná je také 30minutová procházka k vodopádům Na Muang, jedněm s nejhezčích na ostrově.

Rodinám s dětmi se bude líbit v Rajském parku, kde na ně čeká bazén s panoramatickými výhledy i malá zoo s plazy a barevnými papoušky, které mohou také nakrmit. Milovníci o něco větších zvířat by pak měli zavítat do Sloního útulku a seznámit se s příběhy těchto nádherných tvorů.

Na severním pobřeží ostrova leží Bophut s hezkou pláží a Rybářskou vesnicí, rušným nákupním komplexem se stánky s pouličním jídlem, suvenýry i rukodělnými uměleckými předměty, měnící se každý pátek večer v noční trh. Alespoň jeden výtečný kokos, vypěstovaný přímo na Ko Samui, by měl být při návštěvě ostrova povinností, stejně jako ochutnávka místní speciality „no name“ (bezejmenná), smažené, v těstíčku obalené směsi nastrouhané zeleniny.

Ko Samui je vstupní branou na další thajské ostrovy, jako je například nedaleké Ko Tao, jehož korálový útes a křišťálově čistá voda lákají příznivce potápění z celého světa. Západně od Ko Samui se rozkládá skupina více než 40 ostrůvků Mořského národního parku Ang Thong. Nádherné pláže, mangrovové porosty, tropický deštný les s řadou původních druhů a křišťálově čistá voda tady vyzývají k projížďkám na kajaku, šnorchlování, potápění či jen relaxaci na slunci. 

Místa, která stojí za to vidět

Wat Phra Yai Temple – Nechte se okouzlit překrásnými výhledy od majestátní, 12 metrů vysoké sochy zlatého Buddhy.

Hin Ta & Hin Yai – Užijte si překrásnou scenérii pobřeží Thajského zálivu od zajímavě formované Dědečkovy a Babiččiny skály.

Lamai Beach – Relaxujte, koupejte se a opaluje na pohádkově bílé písčité pláži, lemované palmami i výbornými restauracemi.

Na Muang Waterfalls – Osvěžte se v přírodním bazénku pod kaskádami jednoho z nejkrásnějších vodopádů ostrova.

Ang Thong Marine National Park – Nasedněte na člun a vyrazte na průzkum pestrého života ostrůvků mořského národního parku.

Bophut´s Fisherman´s Village – Nenechte si ujít atmosféru historické části města s nespočtem stánků s výtečným jídlem i suvenýry.

Ko Tao – Ponořte se pod křišťálově čistou hladinu a obdivujte fascinující život korálového útesu Thajského zálivu.


Místa, která stojí za to vidět


Plavby do Ko Samui

Singapur, Malajsie, Thajsko, Vietnam ze Singapuru na lodi Norwegian Sun

Loď: Norwegian Sun
Trasa: Singapur, Malajsie, Thajsko, Vietnam
Nalodění: Singapur, Singapur
Vylodění: Laem Chabang (Bangkok), Thajsko
Trvání: 10 nocí