Phuket

Phuket / Thajsko

Na západ od thajského pobřeží se v Andamanském moři rozkládá největší ostrov země, Phuket. Od severu k jihu měří 48, od západu k východu pak 21 kilometrů a s pevninou ho spojují dva 700 metrů dlouhé mosty – pěší Sarasin z roku 1967 a nový Thepkasattri, dokončený v roce 2011.

Už od 9. století ležel ostrov na jedné z důležitých obchodních cest mezi Indií a Čínou. První Evropané na Phuket dorazili v 16. století a století 17. bylo svědkem boje Nizozemska, Anglie a Francie o vliv nad bohatým nalezištěm cínu, kterým se ostrov ukázal být. Cín se na Phuketu začal těžit už v 16. století a oblasti přinesl takovou prosperitu, že byla vůbec první v Thajsku, kde se objevily dlážděné ulice a auta. V roce 1785 byl ostrov napaden Barmou, hlavní město Thalang však odolalo a útočníci se stáhli. V roce 2004 ostrov zasáhla vlna tsunami a nechala za sebou na 250 mrtvých a obrovské škody na turistické infrastruktuře i přírodním bohatství ostrova. Phuket se však z katastrofy rychle vzpamatoval a dnes tady po ní nenajdete ani památku.

Na jihovýchodě ostrova leží hlavní a stejnojmenné město ostrova. Phuket byl vystavěn v polovině 19. století a jeho zajímavá architektura odráží čínský i portugalský vliv. Malé, ale zajímavé Národní muzeum Thalang seznamuje s kulturou a historií oblasti, v níž dominantní roli vždy hrála těžba cínu. Město nabízí spoustu možností k nákupům, a to jak na tradičních trzích, tak ve značkových buticích a nákupních galeriích.

Phuketu se často přezdívá „perla Thajska“, a přesto že je většina jeho plochy kopcovitá, je ostrov proslulý především svými nádhernými plážemi. Nejznámější a nejrušnější pláží ostrova je pláž Patong s nespočtem hotelů, restaurací, obchodů, širokou nabídkou vodních sportů a bujarým nočním životem.

Chrám Wat Phra Thong uprostřed ostrova je proslulý zlatou sochou Buddhy z poloviny pohřbenou pod zemí. Hned 36 soch Buddhy v nejrůznějších pozicích pak najdete v lososově růžovém Wat Chalongu. K tomu největšímu Buddhovi si však musíte vystoupat až na vrchol hory Nakkerd. Je vysoký 45 metrů a jsou od něj nádherné výhledy.   

V severní části ostrova se rozprostírá rezervace Khao Phra Thaew, která chrání zbytky původního deštného pralesa. Dříve tady ve volné přírodě žili tygři, nosorožci a sloni, dnes se můžete setkat už jen s divokými prasaty nebo opicemi. Národní park Sirinat zahrnuje jak překrásný korálový útes pod hladinou moře, tak nádherné pobřežní oblasti včetně pláže Nai Yang, kam přicházejí klást svá vejce mořské želvy.

Místa, která stojí za to vidět

Hat Patong – Užijte si vše, co vám může nabídnout nejznámější pláž Phuketu: 3 kilometry bílého písku, hotely, restaurace, bary, obchody se suvenýry a širokou nabídku vodních atrakcí.

Thalang National Museum – Seznamte se s historií a kulturou oblasti v malém, ale zajímavém muzeum se spoustou informací především o těžbě cínu na Phuketu.

Marine Research Center and Aquarium – Obdivujte bohatý podmořský život ve výzkumném centru a pak ještě jednou při šnorchlování nebo potápění.

Khao Phra Thaew Royal Wildlife and Forest Reserve – Vydejte se za pozůstatky původního deštného pralesa, kde se dodnes můžete setkat s divokými prasaty nebo opicemi.

Nakkerd Hills – Užijte si nádherné výhledy od 45 metrů vysoké sochy Buddhy, dominanty ostrova, vystavěné v roce 2007.

Laem Promthep – Kochejte se překrásným západem slunce z nejjižnějšího místa Phuketu.

Ko Phi Phi – Udělejte si výlet na ostrov, na kterém se natáčel slavný film „Pláž“ s Leonardem DiCapriem v hlavní roli.


Místa, která stojí za to vidět