X Aktuální opatření lodních společností proti šíření koronaviru »

Anchorage (Aljaška)
Anchorage (Aljaška)

Plavby v okolí

Anchorage (Aljaška) / USA

V jižní části nejsevernějšího amerického státu leží na konci Cookova zálivu Anchorage. Se svými 300 tisíci lidmi je největším městem Aljašky a domovem celých 40 % všech jejích obyvatel.

Oblast Anchorage byla odpradávna osídlena původním lidem Dena´ina. Roku 1888 bylo nedaleko odsud objeveno zlato a vypukla zlatá horečka, která na sever přivedla tisíce lidí. Ještě v 19. století patřila Aljaška Rusku, Spojené státy ji koupily až roku 1912. Výstavba železnice ve 20. a 30. letech 20. století se zasloužila o růst města, od 30. do 50. let se pak Anchorage rozvíjelo hlavně zásluhou letecké dopravy a válečného zbrojení. Zemětřesení o síle 9,2 stupňů Richterovy škály z roku 1964 zabilo přes 100 lidí a způsobilo městu obrovské škody. V 60. letech byla u jeho břehů objevena ropa, dnes je však kromě ní významnou součástí ekonomiky Anchorage také turismus.

Centrum města je lemované řadou restaurací, kaváren i obchodů se suvenýry. U sochy legendárního tažného psa Balto tady začíná proslulý závod psích spřežení, Iditarod Trail, jehož se každý rok v březnu účastní desítky zkušených „mustrů“.

Kdo se chce blíže seznámit s přírodou, historií i původními lidmi a uměním Aljašky, neměl by si nechat ujít návštěvu Muzea Anchorage v centru Rasmuson nebo Aljašského muzea přírodní historie. Centrum původního dědictví Aljašky představuje tradiční řemesla a umění, stejně jako obydlí původních obyvatel oblasti. Za krátkou návštěvu určitě stojí Aljašská botanická zahrada s více než 150 druhy původních rostlin, nebo Aljašská Zoo, jež chová jak místní, tak exotické druhy.

Anchorage je branou do divočiny a nádherné přírody Státního parku Chugach s vysokými horami a desítkami kilometrů pěších treků napříč krásnou alpínskou krajinou. Ideálním způsobem průzkumu poloostrova Kenai je vyjížďka na vyhlídkové lodi: v nabídce jsou půldenní i celodenní výpravy za pozorováním bohatého života dramatických fjordů, oblíbených mimo jiné i majestátními velrybami. Národní park Denali chrání jedinečnou krajinu, jejímž centrem je nejvyšší hora Severní Ameriky, Denali. Velká část parku je zavřená pro soukromá vozidla a exkurze na palubě charakterních autobusů a pěší túry arktickou tundrou jsou něčím, co by si nikdo neměl nechat ujít. 

Za divokou přírodou a zvířaty však není třeba chodit ani za hranice města. Oblíbeným cílem aktivně založených návštěvníků je vrchol hory Flattop, která je za vynaloženou námahu odmění nádhernými výhledy do širokého okolí. Častými návštěvníky Anchorage jsou černí i hnědí medvědi, ale také losi nebo vlci. Podél hlavní silnice směrem na pobřežní město Seward je možné pozorovat horské kozy nebo Dallovy ovce.

Návštěvu Anchorage se rozhodně vyplatí spojit s ochutnávkou aljašských specialit: uzeného lososa, halibuta, kraba… zkrátka jedněch z nejčerstvějších ryb a mořských plodů na světě.


Místa, která stojí za to vidět