X Aktuální opatření lodních společností proti šíření koronaviru »

Haines (Aljaška)

Plavby v okolí

Haines (Aljaška) / USA

V severní části takzvané aljašské horské oblasti v jihozápadní části země leží na břehu kanálu Lynn, nejdelšího aljašského fjordu, přístav Haines, domov asi 2 500 obyvatel.

Poklidné městečko s autentickou atmosférou je zasazeno v překrásné krajině kopců a hor pokrytých ledovcem, které chrání Národní park a rezervace Glacier Bay. Roku 1990 tady byl natočen film Bílý tesák na motivy slavné knihy spisovatele Jacka Londona.

Oblast dnešního města byla před stovkami let obydlena původním lidem Tlingit a byla známá jako Dtehshus. Prvním Evropanem, který se tady usídlil, byl v roce 1879 George Dickinson, záhy po něm následovali misionáři, jež se zasloužili o přejmenování města na Haines. Po objevení zlata v sousedním Yukonu a vypuknutí zlaté horečky se Haines stal důležitým zásobovacím centrem, jeho význam však upadl poté, co byla v sousedním Skagway vybudována železnice přes Bílý průsmyk. V roce 1904 byla postavena pevnost, využívaná za druhé světové války americkou armádou. Poslední z konzerváren z počátku 20. století zavřela své brány v roce 1972, rybolov ale zůstává důležitou ekonomickou aktivitou města dodnes.

Významnou historickou památkou města je pevnost William H. Seward, nazývaná také Port Chilkoot. Bývalá kasárna i ubytovny úředníků dnes hostí obchody a restaurace a návštěvníci si tady mohou prohlédnout také repliku tradičního tlingitského domu.

Muzeum a kulturní centrum Sheldon seznamují s historií města a původním lidem Tlingit, Muzeum kladiva je pak věnováno významu tohoto důležitého nástroje v lidských dějinách. Kdo chce nahlédnout do bývalého konzervárenského průmyslu oblasti, neměl by si nechat ujít návštěvu Muzea konzervárenské společnosti Tsirku. Kulturní centrum aljašských indiánských umění nabízí malou galerii a dílnu, kde je možné pozorovat výrobu totemu v živém přenosu.

Haines je ideální destinací pro milovníky aktivního trávení volného času. Řeka Chilkat láká příznivce raftingu, pohoří Takshanuk pak ty, kteří dávají přednost pěší turistice, rybáři by měli vyrazit k jezeru Chilkoot. V zimě je populární lyžování, především pak to z helikoptéry.

Poměrně dobře přístupný ledovec Davidson je dalším z oblíbených cílů návštěvníků, stejně jako oblast Lutak Inlet, kterou často navštěvují lvouni, tuleni a výjimkou nejsou ani kosatky.

Mnoho turistů míří do Haines i mimo hlavní, letní sezónu, a to od října do února, kdy se v nedaleké rezervaci Alaska Chilkat shromažďují orli bělohlaví, kterých je tady v tuto dobu asi 3 500 - nejvíc na světě. Pár stovek jich je tady však možné zahlédnout po celý rok.