Juneau (Aljaška)
Juneau (Aljaška)

Plavby v okolí

Juneau (Aljaška) / USA

Na úpatí hory Mount Roberts se v kanálu Gastineau na západním pobřeží Aljašky rozkládá hlavní město země, Juneau. Třetí plochou nejrozlehlejší město Spojených států má asi 32 tisíc obyvatel, a je tak hned po Anchorage druhým největším celé Aljašky.

Juneau bylo osídleno před mnoha tisíci lety původními aljašskými kmeny Auke a Taku, jejichž potomky jsou dnes lidé kultury Tlingit. První Evropané, kteří se v oblasti usadili, byli v roce 1880 zlatokopové. O rok později město dostalo jméno Joea Juneau, který tady zlaté nuggety objevil jako první. Juneau rychle rostlo a roku 1906 převzalo po Sitce roli hlavního města Aljašky. Poslední zlatý důl byl uzavřen v roce 1944 (od té doby se jich ovšem pár ještě otevřelo) a hlavními ekonomickými aktivitami města jsou rybolov, vládní služby, v letních měsících pak turismus.

Juneau leží na úrovni moře a je obklopené horami, které se tyčí do výšky nad tisíc metrů. Drsný terén může za to, že jej se zbytkem Aljašky nespojují žádné silnice, což z něj dělá de facto ostrovní město na pevnině.

Aljašský státní Kapitol byl vystavěn v roce 1931 a je sídlem guvernéra a státní legislatury: kdo chce, může si jej zdarma prohlédnout v rámci komentované prohlídky s průvodcem.

Oblíbeným cílem návštěvníků Junea je svah hory Mount Roberts (1 164 m): komu se nechce absolvovat asi 1,5hodinový výšlap, může se nahoru nechat vyvézt lanovkou. Tam čeká překrásná alpínská krajina s pěšími treky, nádhernými rostlinami a dech beroucími výhledy na kanál Gastineau, ale také Centrum dravců, zasvěcené místním ptákům. 

Vrcholky hor kolem Juneau pokrývá obří ledové pole, ze kterého dolů „stéká“ na 30 ledovců. Dva z nich – Mendenhall a Lemon Creek – jsou viditelné přímo ze silnice. Mendenhall, jehož plocha se rok od roku zmenšuje, je populární turistickou destinací: lidé míří nejen na treky v jeho okolí, ale také na člunech nebo kajacích k jeho čelu, ze kterého se do jezera pod ním s hukotem odlamují obrovské kry, nebo na vyhlídkové lety s přistáním přímo na ledovci. Oblíbenou aktivitou jsou tady také projížďky na saních tažených husky.

Jueau potěší i příznivce adrenalinu, kteří si mohou vyzkoušet místní zip-line, milovníci přírody by pak měli vyrazit na plavbu za pozorováním velryb nebo medvědů hnědých či navštívit jedinečné Ledovcové zahrady, kde stromy „rostou“ vzhůru nohama.

Město je domovem Perseverance Theatre, největšího profesionálního divadla Aljašky, a v centru je možné najít také řadu uměleckých galerií. Juneau nabízí nespočet nákupních možností (dobrým suvenýrem je třeba mýdlo z místního ledovce nebo výrobky z jadeitu, který se těží přímo na Aljašce) a řadu skvělých restaurací, na jejichž menu hrají prim ti nejčerstvější lososi a samozřejmě delikátní aljašský krab.

 

Místa, která stojí za to vidět

Mount Roberts – Vyšlápněte si nebo se nechejte vyvézt lanovkou na vrchol hory, odkud jsou překrásné výhledy na město i oceán.

Mendenhall Glacier – Obdivujte jeden s nejpřístupnějších ledovců v zemi: při pěší túře k vodopádům Nugget, projížďce na člunu k odlamujícím se krám nebo vyhlídkovém letu s přistáním přímo na ledu.

Alaska State Capitol – Vyrazte na prohlídku státního Kapitolu, který je sídlem aljašského guvernéra a vládních institucí, jež zaměstnávají nadpoloviční většinu obyvatel města.

Glacier Gardens – Projděte se jedinečnými zahradami, kde stromy „rostou“ vzhůru nohama a jejich kořeny slouží jako obří květináče.

Macaulay Salmon Hatchery – Seznamte se s životním cyklem lososa a prohlédněte si tuto nádhernou rybu, která hraje v ekonomice města důležitou roli.

Alaska Brewing Company – Dopřejte si ochutnávku osvěžujícího aljašského piva, které po spoustě outdoorového dobrodružství určitě přijde vhod.


Místa, která stojí za to vidět


Plavby do Juneau