Proplutí Holkham Bay (Aljaška)
Proplutí Holkham Bay (Aljaška)

Plavby v okolí

Proplutí Holkham Bay (Aljaška) / USA

U jihozápadního pobřeží americké Aljašky se rozkládá Holkhamský záliv, v jazyce původních obyvatel, lidu kmene Tlingit, známý také jako Sum Dum. Záliv byl objeven v roce 1794 velitelem královského námořnictva, Josephem Whidbeyem, a nese název stejnojmenného města v Anglii.

Záliv s nádhernou scenérií proslul především svým ramenem Tracy. Fjord, nacházející se asi 70 kilometrů jižně od Juneau, hlavního města Aljašky, je srdcem divočiny nazývané Tracy Arm-Fords Terror Wilderness. Oblast a rozloze více než 2,5 tisíce čtverečních kilometrů zahrnuje dva hluboké a úzké fjordy – kromě Tracy Arm také rameno Endicott -, dlouhé přes 48 kilometrů a z celé pětiny pokryté ledem.

V letních měsících do oblasti – většinou přes kanál Stephens Passage - vyrážejí výletní lodě a mají k tomu dobrý důvod: na hladině překrásných fjordů plují ledové kry nejrůznějších tvarů a velikostí – od lidské dlaně po několikapatrovou budovu. Zdrojem je jim dvojice Sawyerových ledovců – Severní a Jižní – na konci ramene Tracy, jež jsou dodnes připomínkou poslední doby ledové.

Ledovce spadající do moře a ledové kry ale nejsou tím jediným, na co se hosté výletních lodí při plavbě Holhamským zálivem a ramenem Tracy mohou těšit. Kromě nádherné scenérie úzkého fjordu, z jehož strmých svahů spadá do moře hned několik vodopádů, tady čeká divočina, jež je domovem mnoha živočišných druhů – od černých a hnědých medvědů přes jeleny, vlky a tuleně až po celou řadu ptáků včetně arktických rybáků. Při troše štěstí je u paty ledovců možné zahlédnout také horské kozy, které se většinou zdržují ve vyšších nadmořských výškách. V chladné vodě fjordů se daří také velrybám, a tak se určitě vyplatí mít oči otevřené.