Proplutí kolem ledovce Hubbard
Proplutí kolem ledovce Hubbard

Plavby v okolí

Proplutí kolem ledovce Hubbard / USA

Ve východní části americké Aljašky a částečně kanadského Yukonu se asi 40 kilometrů na sever od pobřeží Yakutat rozprostírá ledovec Hubbard, jeden z nejkrásnějších přírodních úkazů 49. amerického státu.

Nejdelší přílivový ledovec světa s délkou přes 120 kilometrů je v místě, kde se setkává s mořem, široký téměř 11 kilometrů a jako jeden z mála neustupuje, ale naopak přibývá. Čelo ledovce, které nad hladinu vystupuje do výšky 30patrové budovy, je tvořeno ledem, starým přibližně 400 let, a je místem, kde se odehrává dramatický úkaz, známý jako „calving“. Při něm se z ledovce vlivem gravitace a mořských proudů odlamují obrovské kusy ledu, které s hukotem dopadají do moře.

Ledovec nese jméno Gardinera Hubbarda, zakladatele a prezidenta National Geographic Society, a nejlepší cestou, jak si jej prohlédnout, je z paluby lodě. Vyhlídkové lodě k němu míří ze zátoky Yakutat, odkud pokračují do úzké zátoky Rozčarování. Její vody jsou domovem nejen překrásných ker, líně se povalujících na hladině, nezřídka kdy pokryté dramatickou mlhou, ale také bohatého mořského života: velryb, tuleňů nebo mořských vyder.


Místa, která stojí za to vidět


Plavby do Hubbard Glacier