X Aktuální informace o provozu lodních společností »

San Diego
San Diego

Plavby v okolí

San Diego / USA

Na jihozápadním pobřeží Kalifornie se na samé hranici Spojených států s Mexikem rozkládá San Diego. Město na břehu Tichého oceánu má bezmála 1,5 milionu obyvatel, a je tak druhým největším v Kalifornii.

San Diego, známé jako kolébka Kalifornie a sídlo původních indiánských lidí kmene Kumeyaay, bylo prvním místem, které Evropané na západním pobřeží Spojených států navštívili. V roce 1542 tady přistáli Španělé a dali základ tomu, čemu se o 200 let později začalo říkat Horní Kalifornie, Alta California. Roku 1821 se San Diego stalo součástí nově ustanoveného Mexického císařství, o dva roky později prohlášeného za republiku. Po mexicko-americké válce San Diego připadlo v roce 1848 Spojeným státům, za druhé světové války bylo důležitou vojenskou základnou a rychle rostlo. Dnes je jedním z největších měst v celých USA i oblíbenou turistickou destinací.

Původní San Diego vzniklo několik kilometrů od pobřeží, kde dnes návštěvníci najdou Staré město s jeho historickou školou, kovárnou nebo stájí s bryčkami, datujícími se do doby mezi lety 1820 a 1870. V druhé polovině 19. století se osídlení začalo pomalu přesouvat blíže k moři, kde se dnes nachází centrum San Diega, jeho Nové město.

Rozlehlý pak Balboa je domovem slavné zoo i mnoha uměleckých galerií, muzeí a zahrad, ale také několika zajímavých staveb ve stylu španělského baroka, které tady byly vybudovány při příležitosti světových výstav. Zoologická zahrada v San Diegu má základ už ve zvěřinci z roku 1915 a patří k ní i Safari park v údolí San Pasqual asi půl hodinu jízdy severně od centra města. Milovníci přírody si tady mohou prohlédnout více než 300 druhů divokých i ohrožených zvířat všech kontinentů a na 3 500 druhů rostlin.

Už v roce 1925 byl v Misionářské zátoce založen zábavní park Belmont, kde si na horských drahách a dalších atrakcích přijde na své celá rodina. Další atrakce, ale také obří akvária a nádrže s vodními savci najdou návštěvníci v sousedním Mořském světě. Příznivci námořní historie by si neměli nechat ujít prohlídku letadlové lodi USS Midway s muzeem.

Oblíbenými aktivitami jsou v San Diegu sportovní rybolov, ale v nabídce nechybí ani vyjížďky na člunu za pozorováním velryb. Kdo chce jen tak relaxovat nebo si užít koupání či vodní sporty, je také na správném místě: pobřeží města je lemováno nespočtem nádherných písčitých pláží - od Silver Strand přes La Jolla až po Imperial s předlouhým molem s nádhernými výhledy a skvělou rybí restaurací na jeho konci.

Hned za hranicemi města se nachází řada chráněných oblastí, mezi nimi například Státní rezervace Torrey Pines se vzácným druhem borovice, Rezervace kaňonu Los Penasquitos nebo Regionální park Mission Trails s horou Cowles, se svými 485 metry nejvyšší v San Diegu, z níž se otevírají nádherné výhledy.

San Diego je známé výrobou tradičních piv, a tak neochutnat pár vzorků z místních pivovarů by byla určitě škoda. Kdo sem zavítá v listopadu, může se těšit na každoroční pivní festival.

Místa, která stojí za to vidět

Old Town San Diego Historic Park - Nahlédněte do minulosti původně španělské kolonie v historické části města s domy z poloviny 19. století.

San Diego Zoo - Prohlédněte si stovky druhů zvířat napříč kontinenty ve světově proslulé zoo, založené už v roce 1915.

USS Midway - Nenechte si ujít širokou sbírku válečných letadel přímo na historické letadlové lodi, sloužící americké armádě od roku 1945 až do roku 1992.

Sunset Cliffs Natural Park – Nechte se okouzlit překrásnými výhledy na moře z dramatických útesů přírodního parku nedaleko od centra.

Balbora Park - Užijte si příjemnou procházku a navštivte některé z mnoha skvělých muzeí parku, kde se v první polovině 20. století konaly hned dvě světové výstavy.

SeaWorld San Diego – Zúčastněte se delfíní show nebo setkání s tučňáky a dalšími tvory v obřím mořském parku s vodními atrakcemi.

Imperial Beach Pier – Projděte se po nejdelším dřevěném molu Kalifornie a v restauraci na jeho konci si dopřejte ty nejčerstvější ryby a mořské plody.


Místa, která stojí za to vidět


Plavby z San Diega


Plavby do San Diega

Sleva

Kanada, USA z Vancouveru na lodi Radiance of the Seas

Loď: Radiance of the Seas
Trasa: Kanada, USA
Nalodění: Vancouver (Britská Kolumbie), Kanada
Vylodění: San Diego, USA
Trvání: 8 nocí