San Francisco
San Francisco

Plavby v okolí

San Francisco / USA

V severní části amerického státu Kalifornie leží na pobřeží Tichého oceánu San Francisco. Hornaté město se rozkládá na poloostrově ve stejnojmenné zátoce a je domovem asi 900 tisíc obyvatel.

San Francisco bylo založeno v roce 1776 španělskými kolonizátory, v době kalifornské zlaté horečky z poloviny 19. století rychle rostlo a mezi lety 1870 a 1900 bylo největším městem západního pobřeží. Zemětřesení z roku 1906 srovnalo velkou část San Franciska se zemí, město však bylo znovu vystavěno a po druhé světové válce se stalo kolébkou Spojených národů a také střediskem hnutí za práva homosexuálů. Dnes je kulturním, obchodním a finančním centrem celé severní Kalifornie a oblíbeným cílem turistů.

San Francisco je známé mlhou, která jej zahaluje v kteroukoli roční dobu a dodává mu jedinečnou atmosféru. Symbolem města je 2 737 metrů dlouhý most Golden Gate z roku 1937, v době svého otevření nejdelší a nejvyšší visutý most na světě.

Z dvojice vrcholků Twin Peaks jsou hezké výhledy na město, stejně jako od kříže stojícího na hoře Davidson, vysoké 283 metrů.

Centrem Starého města je Tržní ulice a luxusní čtvrť Nob Hill je lanovkou spojena s nábřežím. Tady, v části Fisherman´s Wharf, se nachází celá řada turistických atrakcí, mezi nimi například Pier 39 s restauracemi, obchody, známým dvoupatrovým kolotočem nebo Ripleyho muzeem Věřte nevěřte s širokou sbírkou bizarních fotografií a předmětů.

San Francisco se může pochlubit pěknými viktoriánskými domy s barevnými fasádami, přezdívanými „malované dámy“, ve čtvrti Alamo Square. Za příznivých podmínek je odsud vidět i 260 metrů vysoký futuristický mrakodrap Transamerica Pyramid, jenž dominuje Finanční čtvrti. Známá je zakroucená ulička Lombard ve čtvrti Russian Hill, Čínská čtvrt San Franciska je pak nejstarší a jednou z největších v Severní Americe.

Město hostí celou řadu muzeí. Milovníci umění by si neměli nechat ujít Muzeum moderního umění (SFMOMA), ti se zájmem o přírodu pak Kalifornskou akademii věd, která je jedním z největších muzeí přírodní historie na světě a domovem planetária, akvária a více než 26 milionů rostlinných a živočišných druhů.

V dosahu města leží hned několik pláží: zatímco Ocean Beach je oblíbená hlavně mezi surfaři, z pláže Baker je hezky vidět most Golden Gate. Jen 2 kilometry od břehů San Franciska se nachází ostrov Alcatraz. Místo nejstaršího majáku na západním pobřeží je známé hlavně svým nejprve vojenským, později federálním vězením, jež je dnes otevřené návštěvníkům.

San Francisco je rájem labužníků a příznivců gastronomie: nespočet restaurací nabízí kuchyně celého světa. Za ochutnávku stojí hustá polévka z mušlí servírovaná v chlebu, „misionářské“ burito - tortilla plněná rýží, fazolemi, masem a omáčkou - nebo kalifornská specialita, takzvaný dungeness krab.

Místa, která stojí za to vidět

Golden Gate Bridge – Obdivujte 2,7 kilometrů dlouhý visutý most z 30. let 20. století, ve své době nejdelší a nejvyšší na světě.

Pier 39 – Ochutnávejte, nakupujte, svezte se na známém dvoupatrovém kolotoči a nakonec navštivte třeba Ripleyho muzeum plné neuvěřitelných příběhů a artefaktů.

Alamo Square – Prohlédněte si „malované dámy“, hezky zrekonstruované koloniální domy ve viktoriánském stylu.

Twin Peaks – Kochejte se nádhernými kruhovými výhledy na moderní velkoměsto z dvojice vrcholků, vypínajících se 282 metrů nad moře.

California Academy of Sciences – Navštivte akvárium i planetárium v největším muzeu přírodní historie na světě.

Ocean Beach – Projděte se po nejdelší pláži San Franciska a pozorujte surfaře, kteří se tady snaží chytit tu správnou vlnu.

Alcatraz Island – Nenechte si ujít návštěvu proslulé federální věznice a ostrova, který je domovem jedinečných druhů rostlin a živočichů.


Místa, která stojí za to vidět


Plavby z San Francisca


Plavby do San Francisca

USA, Kanada na lodi Celebrity Summit

Loď: Celebrity Summit
Trasa: USA, Kanada
Nalodění: Los Angeles, USA
Vylodění: Vancouver (Britská Kolumbie), Kanada
Trvání: 6 nocí

Kanada, USA z Vancouveru na lodi Radiance of the Seas

Loď: Radiance of the Seas
Trasa: Kanada, USA
Nalodění: Vancouver (Britská Kolumbie), Kanada
Vylodění: San Diego, USA
Trvání: 8 nocí