X Aktuální opatření lodních společností proti šíření koronaviru »

San Francisco
San Francisco

Plavby v okolí

San Francisco / USA

V severní části amerického státu Kalifornie leží na pobřeží Tichého oceánu San Francisco. Hornaté město se rozkládá na poloostrově ve stejnojmenné zátoce a je domovem asi 900 tisíc obyvatel.

San Francisco bylo založeno v roce 1776 španělskými kolonizátory, v době kalifornské zlaté horečky z poloviny 19. století rychle rostlo a mezi lety 1870 a 1900 bylo největším městem západního pobřeží. Zemětřesení z roku 1906 srovnalo velkou část San Franciska se zemí, město však bylo znovu vystavěno a po druhé světové válce se stalo kolébkou Spojených národů a také střediskem hnutí za práva homosexuálů. Dnes je kulturním, obchodním a finančním centrem celé severní Kalifornie a oblíbeným cílem turistů.

San Francisco je známé mlhou, která jej zahaluje v kteroukoli roční dobu a dodává mu jedinečnou atmosféru. Symbolem města je 2 737 metrů dlouhý most Golden Gate z roku 1937, v době svého otevření nejdelší a nejvyšší visutý most na světě.

Z dvojice vrcholků Twin Peaks jsou hezké výhledy na město, stejně jako od kříže stojícího na hoře Davidson, vysoké 283 metrů.

Centrem Starého města je Tržní ulice a luxusní čtvrť Nob Hill je lanovkou spojena s nábřežím. Tady, v části Fisherman´s Wharf, se nachází celá řada turistických atrakcí, mezi nimi například Pier 39 s restauracemi, obchody, známým dvoupatrovým kolotočem nebo Ripleyho muzeem Věřte nevěřte s širokou sbírkou bizarních fotografií a předmětů.

San Francisco se může pochlubit pěknými viktoriánskými domy s barevnými fasádami, přezdívanými „malované dámy“, ve čtvrti Alamo Square. Za příznivých podmínek je odsud vidět i 260 metrů vysoký futuristický mrakodrap Transamerica Pyramid, jenž dominuje Finanční čtvrti. Známá je zakroucená ulička Lombard ve čtvrti Russian Hill, Čínská čtvrt San Franciska je pak nejstarší a jednou z největších v Severní Americe.

Město hostí celou řadu muzeí. Milovníci umění by si neměli nechat ujít Muzeum moderního umění (SFMOMA), ti se zájmem o přírodu pak Kalifornskou akademii věd, která je jedním z největších muzeí přírodní historie na světě a domovem planetária, akvária a více než 26 milionů rostlinných a živočišných druhů.

V dosahu města leží hned několik pláží: zatímco Ocean Beach je oblíbená hlavně mezi surfaři, z pláže Baker je hezky vidět most Golden Gate. Jen 2 kilometry od břehů San Franciska se nachází ostrov Alcatraz. Místo nejstaršího majáku na západním pobřeží je známé hlavně svým nejprve vojenským, později federálním vězením, jež je dnes otevřené návštěvníkům.

San Francisco je rájem labužníků a příznivců gastronomie: nespočet restaurací nabízí kuchyně celého světa. Za ochutnávku stojí hustá polévka z mušlí servírovaná v chlebu, „misionářské“ burito - tortilla plněná rýží, fazolemi, masem a omáčkou - nebo kalifornská specialita, takzvaný dungeness krab.


Místa, která stojí za to vidět


Plavby do

USA, Kanada na lodi Norwegian Joy

Loď: Norwegian Joy
Trasa: USA, Kanada
Nalodění: Los Angeles, USA
Vylodění: Vancouver (Britská Kolumbie), Kanada
Trvání: 5 nocí
Bonus

USA, Kanada na lodi Celebrity Eclipse

Loď: Celebrity Eclipse
Trasa: USA, Kanada
Nalodění: San Diego, USA
Vylodění: Vancouver (Britská Kolumbie), Kanada
Trvání: 7 nocí
Bonus

USA, Kanada na lodi Celebrity Millennium

Loď: Celebrity Millennium
Trasa: USA, Kanada
Nalodění: San Diego, USA
Vylodění: Vancouver (Britská Kolumbie), Kanada
Trvání: 10 nocí