X Aktuální informace o provozu lodních společností »

Seattle

Plavby v okolí

Seattle / USA

Na západním pobřeží Spojených států leží v zálivu Puget Seattle, se svými 725 tisíci obyvateli největší město státu Washington.

Oblast Seattlu byla původními americkými národy osídlena už dávno před tím, než sem v roce 1851 dorazili první stálí evropští osadníci. Na konci 19. století se původně dřevařské město stalo centrem obchodu a výstavby lodí, v době zlaté horečky na řece Klondike pak branou na Aljašku. Po druhé světové válce se o růst Seattlu zasloužila především výroba letadel, v 80. letech 20. století se pak město stalo technologickým centrem, kterým je – stejně jako jedním z největších přístavů celé Severní Ameriky a oblíbenou výchozí destinací výletních plaveb na Aljašku – dodnes.

Seattle má bohatou hudební historii a je považován za místo vzniku hudebního stylu známého jako grunge a reprezentovaného kapelami jako Nirvana nebo Pearl Jam. Každoročně se zde koná také Mezinárodní filmový festival, který si nenechají ujít desetitisíce návštěvníků.

Symbolem města je Vesmírná jehla, 184 metrů vysoká futuristická telekomunikační věž z roku 1962, ze které jsou nádherné panoramatické výhledy. Ty si zájemci mohou užít také z plošiny nejvyšší stavby města, 284 metrů vysokého Columbia Center.

Na příznivce umění čekají v Seattlu Umělecká galerie Henry, první veřejné muzeum umění v celém Washingtonu, nebo Umělecké muzeum Seattlu (SAM) se sbírkou více než 25 tisíc děl světových autorů. Do doby konce 19. století je možné nahlédnout v Národním historickém parku Klondické zlaté horečky, za návštěvu určitě stojí i Burkeho muzeum přírodní historie a kultury, nejstarší ve Washingtonu.  Naprosto originální pohled do minulosti pak nabízí seattleské podzemí přímo v centru města: síť podzemních průchodů a sklepů ležela v době výstavby dnešního Seattlu na úrovni země.

Nejen rodinám se bude líbit v ZOO ve Woodland parku s expozicí goril nebo sekcí, která má evokovat aljašský Národní park Denali. Seattle je domovem jednoho z největších ruských kol na světě: postaveno bylo v centru města teprve v roce 2012 a se svými 53 metry výšky patří k neoblíbenějším atrakcím.

Kdo si chce odpočinout od ruchu velkoměsta, může vyrazit do Discovery parku, největšího ve městě, nebo se projít třeba kolem Zeleného jezera. Z parku Gas Works je hezký pohled na centrum Seattlu, za hranicemi města se pak nachází Kaskádové nebo Olympijské pohoří, obojí oblíbená jak pěšími turisty, tak milovníky lyžování.

Nejčerstvější ryby a mořské plody, vietnamskou polévku pho, hot dog s krémovým sýrem (přezdívaný The Seattle Dog)… a samozřejmě čerstvě praženou kávu ve městě, kde je její příprava uměním, si v Seattlu nesmí nikdo nechat ujít.

Místa, která stojí za to vidět

Space Needle – Obdivujte symbol Seattlu, futuristickou telekomunikační věž z 60. let 20. století, a pak se z její plošiny kochejte panoramatickými výhledy na město.

Burke Museum of Natural History and Culture – Seznamte se s historií města v nejstarším muzeu ve Washingtonu, založeném už v roce 1899.

Seattle Great Wheel – Užijte si jízdu na 53 metrů vysokém ruském kole, jednom z nejvyšších v Severní Americe.

Seattle Art Museum - Prohlédněte si díla světových umělců a navštivte také jedinečný sochařský park přímo na pobřeží.

Seattle Underground – Nahlédněte do doby poloviny 19. století, kde dnešní podzemní průchody a sklepení ležely na úrovni země.

Woodland Park ZOO – Nenechte si ujít návštěvu moderní zoologické zahrady s unikátní expozicí goril i sekcí věnovanou aljašské přírodě.

Olympic Mountains – Vyrazte na pěší túru do hor nedaleko od Seattlu, oblíbených v zimě také příznivci lyžování.


Plavby z Seattlu


Plavby do Seattlu