X Aktuální opatření lodních společností proti šíření koronaviru »

Seward

Seward / USA

Na západním pobřeží Aljašky se na poloostrově Kenai v zálivu Vzkříšení rozkládá Seward, domov asi 2 700 obyvatel. Město bylo pojmenováno po Williamu H. Sewardovi, bývalém americkém státním sekretáři, který se zasloužil o to, že Spojené státy v roce 1867 koupily Aljašku od Ruska. Dnes jsou hlavními ekonomickými aktivitami Sewardu rybolov a turismus.

Už v roce 1793 tady byla založena stanice pro obchod s kožešinami, oficiálně pak město vzniklo roku 1903 v souvislosti s plány na výstavbu železnice, dokončené o 20 let později. Už v té době byl nikdy nezamrzající přístav nejvýznamnějším na poloostrově a na důležitosti ještě nabyl za druhé světové války, kdy tady byla vystavěna pevnost Raymond. Roku 1964 zasáhlo Aljašku silné zemětřesení a velká část města byla zničena a později znovu vystavěna.

Seward leží na poloostrově, jehož nádherná příroda – z jedné strany překrásné moře, ze strany druhé dramatické hory pokryté věčným ledem - je chráněna v rámci Národního parku Kenai Fjords, který je sám o sobě hlavní atrakcí oblasti. Oblíbené jsou půldenní nebo celodenní vyjížďky na člunu za pozorováním mořského života – papuchalků, orlů bělohlavých, mořských vyder, lachtanů, ale hlavně velryb a občas i medvědů – a jedinečného jevu, kterým je odlamování obrovských ker z čela ledovců. Ledovec Exit, jehož zdrojem je majestátní ledové pole Harding, je jedním z nejpřístupnějších v celé zemi. I když se rok od roku zmenšuje, aktivně založení zájemci se až k němu podívají v rámci jednodenního pěšího treku.

Kdo se nebojí výzev, může vystoupat na horu Marathon (1 257 m), která je vždy v létě svědkem náročného 5kilometrového závodu, jenž si nenechají ujít běžci z celého světa.

Akvárium a centrum pro záchranu mořských živočichů Alaska SeaLife Center nabízí pohled na unikátní (pod)mořský život oblasti: kromě nespočtu druhů ryb jsou tady k vidění papuchalci, tuleni a lvouni, mořské vydry nebo obrovská tichomořská chobotnice.  

V Sewardu začíná historický trail Iditarod, který byl zkonstruován na počátku 20. století a po které do vnitrozemí Aljašky, do města Nome, putovalo nejen zboží, ale také lidé. Dnes je trail dějištěm známého závodu psích spřežení.

Město je ideální destinací pro milovníky kajaku a také rybáře, na které tady čeká hned několik druhů lososů, treska a také ceněný halibut. Kdo dává před rybolovem přednost gastronomii, může si na těchto rybách pochutnat v některé ze skvělých místních restaurací.

 


Místa, která stojí za to vidět


Plavby z

plavba s českým průvodcem

Za krásami západní Aljašky na palubě výletní lodi Norwegian Jewel

Loď: Norwegian Jewel
Trasa:

USA, Kanada

Trvání: 10 nocí

Nechte se uchvátit ledovcem Hubbard a v Icy Strait Point nahlédněte do kultury původního lidu. Navštivte hlavní město Aljašky ve stínu dramatických hor i zlatokopecký Skagway se scénickou železnicí. Ochutnejte pochoutky Ketchikanu, světového hlavního města lososa, proplujte Vnitřní pasáží a vše zakončete v historickém centru kanadského Vancouveru.

Letecká doprava - český průvodce

Vícelůžkové kajuty jsou na vyžádání.

Uskutečnění plavby garantujeme!

Plavby do