Seward

Seward / USA

Na západním pobřeží Aljašky se na poloostrově Kenai v zálivu Vzkříšení rozkládá Seward, domov asi 2 700 obyvatel. Město bylo pojmenováno po Williamu H. Sewardovi, bývalém americkém státním sekretáři, který se zasloužil o to, že Spojené státy v roce 1867 koupily Aljašku od Ruska. Dnes jsou hlavními ekonomickými aktivitami Sewardu rybolov a turismus.

Už v roce 1793 tady byla založena stanice pro obchod s kožešinami, oficiálně pak město vzniklo roku 1903 v souvislosti s plány na výstavbu železnice, dokončené o 20 let později. Už v té době byl nikdy nezamrzající přístav nejvýznamnějším na poloostrově a na důležitosti ještě nabyl za druhé světové války, kdy tady byla vystavěna pevnost Raymond. Roku 1964 zasáhlo Aljašku silné zemětřesení a velká část města byla zničena a později znovu vystavěna.

Seward leží na poloostrově, jehož nádherná příroda – z jedné strany překrásné moře, ze strany druhé dramatické hory pokryté věčným ledem - je chráněna v rámci Národního parku Kenai Fjords, který je sám o sobě hlavní atrakcí oblasti. Oblíbené jsou půldenní nebo celodenní vyjížďky na člunu za pozorováním mořského života – papuchalků, orlů bělohlavých, mořských vyder, lachtanů, ale hlavně velryb a občas i medvědů – a jedinečného jevu, kterým je odlamování obrovských ker z čela ledovců. Ledovec Exit, jehož zdrojem je majestátní ledové pole Harding, je jedním z nejpřístupnějších v celé zemi. I když se rok od roku zmenšuje, aktivně založení zájemci se až k němu podívají v rámci jednodenního pěšího treku.

Kdo se nebojí výzev, může vystoupat na horu Marathon (1 257 m), která je vždy v létě svědkem náročného 5kilometrového závodu, jenž si nenechají ujít běžci z celého světa.

Akvárium a centrum pro záchranu mořských živočichů Alaska SeaLife Center nabízí pohled na unikátní (pod)mořský život oblasti: kromě nespočtu druhů ryb jsou tady k vidění papuchalci, tuleni a lvouni, mořské vydry nebo obrovská tichomořská chobotnice.  

V Sewardu začíná historický trail Iditarod, který byl zkonstruován na počátku 20. století a po které do vnitrozemí Aljašky, do města Nome, putovalo nejen zboží, ale také lidé. Dnes je trail dějištěm známého závodu psích spřežení.

Město je ideální destinací pro milovníky kajaku a také rybáře, na které tady čeká hned několik druhů lososů, treska a také ceněný halibut. Kdo dává před rybolovem přednost gastronomii, může si na těchto rybách pochutnat v některé ze skvělých místních restaurací.

 

 

Místa, která stojí za to vidět

Waterfront Park – Projděte se podél pobřeží, udělejte si piknik a kochejte se výhledy na záliv Vzkříšení.

Alaska SeaLife Center – Obdivujte pestrý (pod)mořský život oblasti a seznamte se nejen s mnoha druhy ryb, ale také mořskými vydrami, tuleni nebo barevnými papuchalky.

Mount Marathon – Vystoupejte na vrchol hory Marathon, tyčící se nad městem, a kochejte se překrásnými výhledy.

Kenai Fjords National Park – Vyrazte na celodenní plavbu krajinou překrásných fjordů, pozorujte velryby i obrovské kry, odlamující se s hukotem z místních ledovců.

Exit Glacier – Podnikněte pěší túru k ledovci Exit, jednomu z ledovců stékajících z majestátního ledového pole Harding.

Bear Glacier – Nasedněte na kajak, chopte se pádla a vyrazte na projížďku mezi plovoucími krami ve stínu překrásného ledovce.

Kenai River Brewing Company – Svlažte se po náročném dni výborným aljašským pivem, které vaří v nedaleké Soldotně.


Místa, která stojí za to vidět


Plavby z Sewardu


Plavby do Sewardu