X Aktuální opatření lodních společností proti šíření koronaviru »

Skagway
Skagway

Plavby v okolí

Skagway / USA

V jihozápadní části Aljašky leží v úzkém ledovcovém údolí na řece Taiya, severním konci kanálu Lynn, městečko Skagway, které je domovem asi tisíce stálých obyvatel.

Oblast dnešního Skagway byla původním lidem Tlingit osídlena už od pradávna. V roce 1896 bylo v regionu Klondike v kanadské provincii Yukon objeveno zlato a netrvalo dlouhou a Skagway zaplavila vlna budoucích zlatokopů, snících sen o rychlém zbohatnutí. V době své největší slávy mělo město neuvěřitelných 8-10 tisíc obyvatel a koncem 19. století bylo největším na Aljašce. V roce 1898 byla vystavěna úzkorozchodná železnice, která zásadním způsobem usnadnila přesun přes hory směrem do Yukonu. Kolem roku 1900 byl zlaté horečce téměř konec a město začalo upadat. Dnes je oblíbenou zastávkou výletních lodí a turismus tvoří velkou část místní ekonomiky.

Centrum města s hlavní ulicí Broadway Avenue je lemované nádherně zrestaurovanými dřevěnými budovami, které pocházejí z doby zlaté horečky z přelomu 19. a 20. století. Kdo se chce o minulosti dozvědět víc, může se zúčastnit prohlídky s průvodcem nebo si na místním informačním centru vyzvednout detailní mapku. Pohled na město z perspektivy žen z doby zlaté horečky nabízí bývalý nevěstinec Red Onion Saloon a jeho sličné průvodkyně.

Oblíbenou atrakcí Skagway je úzkorozchodná železnice White Pass and Yukon Route, pozůstatek zajímavé hornické minulosti města, která návštěvníky vyveze do 873 metrů nad mořem a nabídne jim překrásné výhledy do údolí a na okolní zasněžené vrcholky. Trek se vine žulovým pohořím, podél strmých roklí a prochází dvěma tunely. Zájemci mohou zpáteční cestu absolvovat třeba na kole, populární je také kombinace s autobusovými výlety.

Na aktivně založené čeká ve Skagway nespočet treků překrásnou krajinou dramatických hor s ledovci a hustým deštným lesem, který je domovem řady druhů divokých zvířat. Kdo dává přednost golfu, neměl by si nechat ujít příležitost odpálit si pár míčků na 60. stupni severní šířky. Adrenalinově založení pak mohou vyzkoušet zip-line na Grizzly Falls nebo rafting na řece Taiya.

Navzdory své velikosti je město skvělou destinací také pro ty, kteří si svoje cestování rozhodnou zpestřit nákupy. V nabídce je takřka vše – od levného oblečení až po skutečné skvosty, jako jsou lokálně vyráběné šperky nebo ručně pletené svetry. A pokud jde o gastronomii: losos, losos a zase losos. Z lososí pečeně se vám budou sliny sbíhat ještě následující den.

 


Místa, která stojí za to vidět


Plavby do