X Aktuální informace o provozu lodních společností »

Chan May (Da Nang, Hue)
Chan May (Da Nang, Hue)

Plavby v okolí

Chan May (Da Nang, Hue) / Vietnam

V ústí řeky Han na pobřeží Jihočínského moře se rozkládá třetí největší město Vietnamu a důležitý přístav Da Nang.

Historie města sahá až do roku 192 našeho letopočtu, kdy vzniklo starověké Čamské království. První Evropané, kteří do oblasti připluli, byli v roce 1535 Portugalci, jež zakotvili v tehdy mnohem významnějším Hoi Anu. V 17. a 18. století se k Portugalcům přidaly francouzské a španělské obchodní a misionářské lodě, v 19. století potom i ty americké. Ve 30. letech 19. století Da Nang získával na důležitosti a brzy se stal nejvýznamnějším obchodním přístavem středního Vietnamu.

Od 50. let 19. století začala Francie posilovat svůj vliv v oblasti a v roce 1887 byla založena Francouzská Indočína. O dva roky později francouzští kolonizátoři přejmenovali město na Tourane a za války ve Vietnamu Da Nang sloužil jako důležitá základna vojenského letectva.

Da Nang je směsicí staletí starých buddhistických pagod, koloniální architektury a moderních budov s nádhernými písečnými plážemi. K náboženským stavbám patří buddhistická pagoda Phap Lam, druhý největší chrám kaodaismu ve Vietnamu nebo katedrála Danang, nazývaná také Kohoutí kostel a vystavěná pro francouzské obyvatele města už v roce 1923. Za návštěvu určitě stojí jedinečné Muzeum čamského sochařství, které vystavuje na 300 soch a reliéfů objevených ve městě My Son. Hezká je procházka kolem řeky Han a 666 metrů dlouhý Dračí most, nejdelší ve Vietnamu.  

Mezi nejkrásnější pláže patří Non Nuoc jižně od města, na sever od něj naopak najdete předlouhou Khe, považovanou za jednu z nejkrásnějších pláží Vietnamu.

Jen pár kilometrů jižně od Da Nangu leží Mramorové hory, vápencové a mramorové skály, z jejichž zalesněných útesů jsou nádherné výhledy. Jeskyně v útesech byly dříve obývány lidem čamské kultury, dnes tady uvidíte buddhistické svatyně a chrámy ze 17. století.

Da Nang leží v blízkosti hned několika významných památek zapsaných na seznam UNESCO. My Son je bývalé hlavní město a náboženské centrum Čamského království. Původně tady stávalo na 70 chrámů a stúp ze 4. – 14. století, dnes jich tady vinou bombardování za vietnamské války můžete obdivovat podstatně méně. V bývalém hlavním městě země Hue na návštěvníky čeká opevněná citadela s královským palácem z počátku 19. století a v Hoi Anu historické centrum s výjimečně dobře dochovaným obchodním přístavem z doby 15. – 19. století.

Než Da Nang opustíte, ochutnejte místní speciality bun cha cha (nudlovou polévku s rybími kuličkami) nebo canh ga chien mam (smažená kuřecí křidýlka v rybí omáčce).

Místa, která stojí za to vidět

Khe Beach – Relaxujte na překrásné dlouhé pláži na sever od města, oblíbené surfaři, rybáři, vodními lyžaři i potápěči.

Musem of Cham Sculpture – Navštivte muzeum založené v roce 1915, které hostí na 300 skulptur a reliéfů ze 4. – 14. století, objevených v hlavním městě Čamského království, My Son.

Dragon Bridge – Projděte se podél řeky Han a zastavte se u 666 metrů dlouhého mostu ve tvaru draka, který každou sobotu a neděli večer chrlí oheň a vodu.

Cao Dai Temple – Obdivujte druhý největší vietnamský chrám kaodaismu, náboženství založeného ve 20. letech 20. století.

Marble Mountains – Užijte si nádherné výhledy z útesů vápencových a mramorových skal s buddhistickými svatyněmi ze 17. století.

My Son – Nechejte se okouzlit nádhernou architekturou bývalého hlavního města Čamského království z doby 4. – 14. století.

Hue – Nenechte si ujít prohlídku opevněné citadely s královským palácem z počátku 19. století, zapsané na seznam UNESCO.

Hoi An – Seznamte se se zajímavou historií výborně dochovaného přístavu jihovýchodní Asie s nádhernými budovami z 15. – 19. století a krytým japonským mostem.


Místa, která stojí za to vidět